Socha slobody je jedna vec. Ale výhľad z Furče, je výhľad z Furče

KošiceZaujímavosti

Hovorí Košičan Igor Kupec a reaguje tak na príliv mozgov do Košíc.

Foto
Igor reaguje na odliv mozgov aj takouto originálnou grafikou / Igor Kupec

Východniari sú veľkí lokálpatrioti, hrdí na to, odkiaľ pochádzajú. To však neznamená, že im automaticky prekáža, ak niekto z východu odíde. Ideálne by však bolo sa s novými nápadmi, kontaktmi, vzdelaním a skúsenosťami vrátiť naspäť domov. A vytvoriť niečo tu. Otázka však znie, či sa ľudia po rokoch návratu cítia opäť tu u nás ako doma. Práve nad tým sa zamyslel aj Igor Kupec, Košičan, ktorý sa rozhodol organizovať zaujímavé stretnutia. Ide o Príliv mozgov do Košíc. 

„Je to reakcia na odliv mozgov. Sám som zažil, že som osem rokov žil v Prahe a potom som sa vrátil do Košíc a viem, že ten návrat, čím je doba dlhšia, je náročnejší. Kým si vytvoríte kontakty, súkromné a pracovné, kým to mesto ako keby znovu spoznáte. Takže tento projekt je určený odborníkom a vysokoškolákom, ktorí sa do Košíc vrátili alebo prisťahovali a snaží sa im tento príchod uľahčiť.“

Stretnutia sú určené prakticky pre všetkých, či už na strane rečníka, alebo diváka. Stačí, ak s danou témou máte skúsenosti. Igor sa rozhodol tento projekt realizovať pod hlavičkou Sokratovho inštitútu, na ktorom momentálne študuje, a to ho aj nakoplo.

„Je to určené pre každého, kto sa do Košíc buď prisťahoval, alebo po dlhšej dobe v zahraničí vrátil. Bavíme sa hlavne o vysokoškolákoch a odborníkoch, keďže je to ako reakcia na odliv mozgov. Pôjde o pravidelné stretnutia ľudí, ktorí sa môžu spoznať, prepojiť po súkromnej aj pracovnej stránke, v rámci stretnutí tu máme prednášky úspešných navrátilcov. Okrem toho sa posnažíme od týchto ľudí získať nejaké dáta, aby sme zistili, čo ich najviac trápi, ako im vieme pomôcť my alebo mesto.“

A práve do diskusie s mestom Košice ale aj s Košickým krajom sa už Igor pustil.

„Tá moja aktivita je zameraná skôr na socializáciu a osobný level návratu, je však veľmi dôležité, aby sa téma podchytila aj systematicky, ak by sa mesto chytilo, kapacitám a odborníkom, ktorí sa vracajú, by poskytli nejaké benefity a zázemie, akékoľvek ústretové kroky, ktorými by ten návrat uľahčili, to by bola ideálna situácia a tam sa to snažím aj smerovať."

Foto
Vtipná a trefná, taká je minikampaň, ktorú si k podujatiam vytvoril Igor Kupec / Igor Kupec

Igor Kupec si spomína na vlastný návrat a zo skúsenosti vie, že to navrátilci nemusia mať až také jednoduché. Predsa len, ak sa vrátite po rokoch, veci a vzťahy sa menia.

„Ľudia, ktorí sa sem prisťahovali alebo sa tu vrátili, aby tu ostávali - to je jedna vec. Aby sa s tým mestom zžili a aby tu boli spokojní. Tie sociálne väzby sú dôležité, aby ste našli ľudí podobnej krvnej skupiny, aby ste sa tu cítili dobre. A možno takéto aktivity, ak to teda vykomunikujem aj s mestom a podchytí sa to aj nejako systematicky, tak možno to celé len povzbudí ľudí, ktorí váhajú, či sa do Košíc vrátiť.“

Ako sme už naznačili, Príliv, to sú stretnutia odborníkov a absolventov vysokých škôl. Tí sa môžu domov vrátiť z rôznych dôvodov.

„V istom momente, aj keď človek žije vo väčšom meste, kde ma príležitosti viac a má aj väčšiu plácu, tak môže prísť do situácie, kedy mu to mesto buď začne byť veľké, alebo ho niečím začne obťažovať, alebo jednoducho sa tá jeho životná situácia zmení, má dieťa, alebo niečo podobné. Vtedy tie Košice ponúkajú množstvo výhod. Je to ako malé kompaktné mesto, kde človek ušetrí kopec času a nemusí toľko cestovať, ten čas vie využiť inak.“ 

Ak žijete vo veľkom meste a nemáte tam starých rodičov, viete, o čom Igor hovorí. Je to dosť náročné, aj keď nikto nehovorí, že sa to nedá zvládnuť. 

„Prvé stretnutie otvorím ja a vysvetlím, o čom to celé bude. Prvou rečníčkou bude Dorota Kenderová, ktorá sa do Košíc prisťahovala, aj keď tu nemá korene. Je to riaditeľka Východoslovenskej galérie v Košiciach. Ďalšie mená ešte prezradiť nechcem," uzavrel Kupec na záver.

Príliv nech teda prinesie veľa zaujímavých nápadov a príbehov, stretnutie je dnes, o 19.00 hod. vo Fabric Caffe v malej Tabačke. 

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ 

 


 

 

Komentáre