Primátor Prešova František Oľha: Prevzatie úradu bolo náročné

PrešovArchívVoľby 2022

V úvode ho čakali viaceré povinnosti.

Primátor Prešova František Oľha je v úrade práve mesiac. Už jeho začiatok nebol jednoduchý. Hneď na úvod čakali novú hlavu metropoly Šariša povinnosti na podujatí v Múzeu Solivaru, kde Slovensko prevzalo zmluvu s Európskou komisiou týkajúcu sa eurofondov. Keďže sa počas prvého slávnostného zastupiteľstva nevolili sobašiaci poslanci, táto povinnosť padla hneď v  prvý deň úradovania na nového primátora. Už večer však musel riešiť jednu z najťažších vecí, ktoré postihli Prešov v poslednom období. Začala horieť bytovka na Prostějovskej ulici.

„Tímu ľudí, ktorý som ja vtedy ešte nepoznal, ale počkali na mňa a prijali sme správne rozhodnutia, sa podarilo veľmi rýchlo zabezpečiť ubytovanie. Tí ľudia naozaj vedeli čo, kde, ako. Pokračovalo to tým, že už sa mi nepodarilo dostať do postele. Takže ráno o 6.00 hod. sme mali prvý krízový štáb, vyhlásili sme mimoriadnu situáciu v meste. Bolo to náročné, to prevzatie úradu. Tých prvých 48 hodín bolo naozaj veľmi hektických,“ uviedol nový primátor.

Foto
František Oľha podpísal sľub práve pred mesiacom / TASR

František Oľha začal oslovovať potencionálnych politických partnerov ako možný kandidát na primátora ešte začiatkom roka. Cieľom malo byť postavenie kvalitnej koalície, ktorá by bola zostavená z osobností s podobnou víziou napredovania a fungovania mesta. Nakoniec sa však rozhodol kandidovať pod stranou Šanca, ktorej je podpredsedom.

„Veľmi dôležité bolo načasovanie štartu naozaj ostrej kampane pred prvým prieskumom verejnej mienky, lebo, samozrejme, znalosť značky Pavol Hagyari bola veľmi vysoká. Takže to sme si ani netrúfali, ani sme neočakávali víťazstvo hneď v prvom prieskume. Takže to druhé miesto nám bude vytvárať veľmi dobrú štartovaciu pozíciu na finálne víťazstvo. Voliči vedeli, že chcú zmenu a vo mne ju videli,“ vysvetlil Oľha.

Táto stratégia nakoniec viedla k výhre v komunálnych voľbách, kde získal viac ako 37 percent hlasov voličov. V najbližšom období  je v pláne príprava novej organizačnej štruktúry a komunikácia s poslancami ohľadom nepopulárneho zvyšovania cien za mestské služby, ktoré súvisí aj so schváleným tzv. prorodinným balíčkom. Plány mesta sú však veľké.

„Pokúšame sa rozbiehať procesy, ktoré budú v tých prvých 100 dňoch viesť k vytvoreniu strategických dokumentov, ktoré nám následne umožnia čerpať eurofondy a zabezpečiť externé zdroje na rozvoj mesta. Inštalácia alebo teda zakúpenie parciálnych trolejbusov je dôležité, vodozádržné opatrenia, energetická sebestačnosť, podpora alternatívnych foriem dopravy – čiže všetky tieto zelené projekty,“ vymenoval František Oľha.

Všetky plány však musí odobriť poslanecký klub. Poslanci okolo primátora netvoria ani tretinu zastupiteľstva, na rad teda príde komunikácia, vyjednávanie a presviedčanie.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre