Kráľovná je obdarená veľkou dávkou tolerancie, povedal princ Philip, keď sa ho pýtali na tajomstvo dlhého manželstva

EurópaZaujímavosti

Zomrel v piatok 9. apríla vo veku 99 rokov. Pokojne, v ranných hodinách, na hrade Windsor, kde žil na sklonku života so svojou kráľovskou manželkou kvôli pandémii COVID-19. Princ Philip stál viac ako 70 rokov po boku svojej manželky, britskej kráľovnej Alžbety II.

Foto
Princ Philip sa dožil 99 rokov, zomrel minulý týždeň v piatok 9. apríla, pokojne, v ranných hodinách / TASR

Pokiaľ mu to prísna etiketa britského kráľovského dvora dovolila, zachovával si celý život svoj charakteristický štýl a osobitý humor. Princ Philip sa dožil 99 rokov, zomrel minulý týždeň v piatok 9. apríla, pokojne, v ranných hodinách. Posledné obdobie svojho života žil britský kráľovský pár kvôli pandémii koronavírusu na hrade Windsor. Viac ako 70 rokov bol oporou britskej kráľovnej Alžbety II.

Princ Philip, vojvoda z Edinburghu a manžel britskej kráľovnej Alžbety II. sa narodil 10. júna 1921 na ostrove Korfu v  Gréckom kráľovstve ako Filip.  Jeho otec bol Grék – grécky a dánsky princ Ondrej, syn gréckeho kráľa Juraja I. Jeho matka bola nemecká šľachtičná – Princezná Alica z Battenbergu.

V roku 1922, po porážke Grécka v grécko –tureckej vojne, dva roky predtým, ako bolo Grécke kráľovstvo zrušené a v Grécku vyhlásená Druhá helénska republika, bol spolu so svojím otcom evakuovaný z Grécka a zbavený gréckeho občianstva.  

Jeho rodina sa usadila v Paríži, tam Philip získal základné vzdelanie. V roku 1930 sa po rozchode rodičov presunul do Nemecka k svojim sestrám, kde študoval do roku 1936. Neskôr žil u svojich príbuzných v Anglicku a študoval v Škótsku. Na vysvedčení zo školy v škótskom Gordonstoune mal napísané, že je rodený vodca so silnou vôľou a takmer neobmedzenou ctižiadostivosťou. Potom absolvoval kráľovskú námornú akadémiu v Dartmouthe.

Foto
Hneď po vojne sa mladá britská princezná Alžbeta, ktorú sympatický kadet očaril svojím šarmom, humorom a nezávislosťou, rozhodne, že Philip sa stane jej manželom / TASR

Námorný poručík

Pred zasnúbením používal titul Princ Filip grécky a dánsky, počas zasnúbenia bol známy ako first lieutenant (nadporučík) Philip Mountbatten. Bol príslušníkom šlezvicko-holštajnsko-sonderbursko-glücksburgskej dynastie, ktorá zahŕňala kráľovské rodiny Dánska, Grécka a Nórska.

Počas druhej svetovej vojny slúži nadporučík Philip Mountbatten v britskom vojenskom námorníctve. Plaví sa na vojenských lodiach na okolo Srí Lanky, Austrálie a Egypta. Ako jeden z kapitánov velil vylodeniu na Sicílii. Skvelou obsluhou lodného reflektoru pomohol potopiť dve talianske lode.  Za vojnové zásluhy bol povýšený na námorného poručíka.

Po získaní britského občianstva odkladá svoje rodové meno Schleswick-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Hlavne preto, že napriek jeho vojnovým zásluhám mu vyčítajú spriaznenosť s nemeckými rodmi, z ktorých niektoré mali blízko k nacistickému režimu. Prijíma nové meno po matke Battenberg, poangličtené na Mountbatten.

Philip a Alžbeta sa spoznajú v roku 1934 na svadbe Philipovho bratranca, Philip má 13, Alžbeta 8 rokov. O päť rokov neskôr sa stretnú znova na pôde kráľovskej námornej akadémie v Dartmouthe, kde Philip študuje. Od toho okamihu si Alžbeta a Philip po celý čas druhej svetovej vojny píšu zaľúbené listy.

Hneď po vojne sa mladá britská princezná Alžbeta, ktorú sympatický kadet očaril svojím šarmom, humorom a nezávislosťou, rozhodne, že Philip sa stane jej manželom. Rodičia ju od svadby najprv odhovárajú. Nepáči sa im, že by sa jej manželom mal stať iba nejaký jej vzdialený bratranec. Darmo, princezná je princezná. Alžbeta si stojí za svojim a Philip ju v roku 1946 požiada o ruku. 

Foto
Keď sa princa Philipa novinári pýtali na príčinu úspechu ich manželstva, prehlásil, že kráľovná je obdarená neobvykle veľkou dávkou tolerancie / TASR

Vtipný manžel, prísny otec

20. novembra 1947 si vo Westminsterskom opátstve 25-ročný princ Philip berie za ženu 21-ročnú britskú korunnú princeznú Alžbetu. Svadbou sa zároveň stáva vojvodom z Edinburghu, jeho kráľovskou výsosťou a britským princom. Mladomanželia dostanú 2500 svadobných darov z celého sveta. Televízny prenos BBC sleduje 200 miliónov divákov na celom svete.

Od roku 1948 do roku 1960 sa im narodia štyri deti – Charles (1948), Anne Mountbatten (1950), Andrew (1960) a Edward (1964). Manželia po svadbe cestujú po celom svete, Alžbeta na oficiálnych návštevách často zastupuje svojho chorého otca Juraja VI. Philip stojí vždy verne po jej boku.

Keď sa princa Philipa novinári pýtajú na príčinu úspechu ich manželstva, prehlási: „Kráľovná je obdarená neobvykle veľkou dávkou tolerancie.“

Philipove vzťahy s deťmi boli zložitejšie. Jeho najstarší syn Charles v biografii Jonathana Dimblyho naznačil, že ho otec v detstve často zastrašoval a že Charles sa bál jeho prísnych pravidiel aj pichľavého výsmechu.

Na prísnosti bol koniec koncov založený aj Philipov program na podporu dobrodružného ducha a športových výkonov mládeže, ktorá sa musela osvedčiť službou spoločnosti (Duke of Edinburgh Award Scheme). Princ Philip tiež maľoval a bol zberateľom umenia. Jeho povestný humor sa občas dostával až na hranicu hrubosti.

V roku 1952, keď sú manželia na ceste po Afrike, Alžbetin otec zomiera a po návrate do Británie sa korunná princezná vo svojich 26 rokoch stáva britskou kráľovnou. Philip za vzdáva svojej vojenskej služby, aby mohol sprevádzať svoju ženu pri reprezentácii doma aj v zahraničí.

Foto
Na svoju vôbec prvú a jedinú návštevu samostatnej Slovenskej republiky pricestoval princ Philip s kráľovnou Alžbetou pred dvanástimi rokmi  / TASR

Na Slovensku: Veteráni, Tatry, hokej

Na svoju vôbec prvú a jedinú návštevu samostatnej Slovenskej republiky pricestoval princ Philip s kráľovnou Alžbetou pred dvanástimi rokmi. Návšteva trvala dva dni, od 23. do 24. októbra 2008.

Na Slovensko prileteli zo svojej návštevy v Slovinsku. O ich bezpečnosť sa v Bratislave staralo viac ako 600 policajtov. Britskú panovníčku Alžbetu II. a jej manžela pozval na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky ešte v roku 2006 vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič.

Navštívili Prezidentský palác, prezreli si historické centrum Bratislavy. V bratislavskom Devíne sa stretli s veteránmi druhej svetovej vojny aj sirom Nicholasom Wintonom, ktorý zachránil 669 židovských detí z vtedajšieho Československa aj deťmi zo slovenských a britských škôl. Pri Bráne slobody v Devíne odhalila panovníčka Pamätník železnej opony.

Princ Philip sa zúčastnil na konferencii Tatranskej školy regionálneho rozvoja v hoteli Grand v Starom Smokovci a zasadil limbu ako symbol obnovy tatranského lesa. S manželkou slovenského prezidenta sa potom stretol v popradskom AquaCity s mladými advokátmi klímy pracujúcimi v rámci projektu Britskej rady na Slovensku a oboznámil sa s využitím geotermálnej energie a ekologickou prevádzkou aquaparku i hotelového komplexu.

Oficiálny program dvojdňovej návštevy Slovenska ukončil kráľovský pár účasťou na priateľskom hokejovom stretnutí medzi HK Aquacity ŠKP Poprad a Guildorf Flames Ice Hockey Club, kde úvodné buly vhodila kráľovná Alžbeta II. spoločne so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom. 

Foto
V roku 2009 sa stal najdlhšie pôsobiacim manželským partnerom v britskej histórii, ako aj najstarším partnerom vládnuceho monarchu. V máji 2017 oznámil už 95-ročný princ Philip svoje stiahnutie sa z oficiálneho života / TASR

Najstarší partner monarchu

Princ Philip bol aktívny a vitálny do vysokého veku. Aktívne sa zúčastňoval britského spoločenského života. Jeho doménami bolo životné prostredie, priemysel, šport a vzdelávanie. Stal sa patrónom 800 organizácií.

Podporoval Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Takmer dve desaťročia (1964 – 1981) bol prezidentom Medzinárodnej jazdeckej federácie a pôsobil ako kancelár Univerzity v Cambridge, Univerzity v Edinburghu, Univerzity v Salforde aj Univerzity vo Walese.   

V roku 2009 sa stal najdlhšie pôsobiacim manželským partnerom v britskej histórii, ako aj najstarším partnerom vládnuceho monarchu. V máji 2017 oznámil už 95-ročný princ Philip svoje stiahnutie sa z oficiálneho života.

Koncom roka 2011 princa Philipa hospitalizovali kvôli operácii cievneho implantátu a v roku 2013 absolvoval operáciu brucha. V roku 2019 mal autonehodu, po ktorej sa vzdal vodičského preukazu.

10. júna 2020 oslávil svoje 99. narodeniny a o päť mesiacov neskôr 73 rokov manželstva s kráľovnou Alžbetou. Vo februári a v marci 2021 bol hospitalizovaný v londýnskej nemocnici, kde sa liečil na infekciu po zákroku na srdci.  

Buckinghamský palác oznámil, že pohreb britského princa Philipa, manžela kráľovnej Alžbety II., sa uskutoční 17. apríla na Windsorskom hrade bez prítomnosti verejnosti.  

Komentáre