Pripomíname si pamiatku obetí holokaustu

SlovenskoSpravodajstvo

Urobili tak aj najvyšší ústavní činitelia.

Na celom svete vrátane Slovenska je dnešok Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, kedy si pripomíname utrpenie miliónov Židov v druhej svetovej vojne. Tento termín sa zároveň viaže k oslobodeniu koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v roku 1945.

Prezidentka Zuzana Čaputová pri tejto príležitosti vyhlásila, že ak spoločnosť bude slepá voči historickým faktom, bude odsúdená na opakovanie tragických momentov. Od hrôz holokaustu uplynuli desiatky rokov. Podľa hlavy štátu sa však aj v súčasnosti objavujú pokusy popierať a bagatelizovať tieto zverstvá:

„Rovnako sme svedkami otvorenej nenávisti, verbálnej i fyzickej, voči Židom i iným menšinám,“ uviedla Čaputová s tým, že nie je potrebné si len pripomínať históriu, ale brať si z nej poučenie.

Foto
Zuzana Čaputová povedala, že ak spoločnosť bude slepá voči historickým faktom, bude odsúdená na opakovanie tragických momentov / TASR

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger povedal, že holokaust pripomína, aké ľahké je prejsť od nenávistných slov k ohavným skutkom:

„Pretože ľudská pamäť je krátka, musíme si tieto hrôzy neustále pripomínať. Z úcty k obetiam máme povinnosť odmietnuť nenávisť už v jej zárodkoch a namiesto hnevu a nevraživosti sa zameriavať na dialóg, rešpekt a vzájomné porozumenie,“ skonštatoval Heger, ktorý dodal, že aj konečné riešenie židovskej otázky nevzniklo zo dňa na deň, ale systematickými a tolerovanými prejavmi nenávisti, ktoré presiakli do celej spoločnosti.

„Za osobitne dôležité považujem edukovať mládež a upozorňovať ju, že súčasná sloboda nie je samozrejmosťou. Udalosti na Ukrajine sú toho, žiaľ, dôkazom,“ reagoval predseda parlamentu Boris Kollár, ktorý pietne akty a pripomenutia si tragických momentov histórie vrátane ich kauzálnych súvislostí považuje za dôležité.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre