O konkrétnych termínoch sa zatiaľ nehovorí.
Doprava na Zemplíne sa zhusťuje. Podľa nedávneho sčítania prešlo obcou Dargov takmer 20 500 áut denne, pričom v porovnaní s vlaňajšími dátami ide o nárast skoro o 600 vozidiel. Občianske združenie Diaľnica na Zemplín uviedlo, že tieto počty niekoľkonásobne prekračujú normy pre cesty prvej triedy. Premávka tiež ohrozuje bezpečnosť obyvateľov obce a spôsobuje ďalšie obmedzenia.
Pomôcť by mohla dlhodobo skloňovaná diaľnica z Bidoviec po štátnu hranicu s Ukrajinou. Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že príprava projektu napreduje a momentálne sa vykonáva štúdia realizovateľnosti. Podobnú odpoveď sme však dostali aj vo februári. Hovorkyňa Eva Žgravčáková opäť uviedla, že v rámci štúdie sú už ukončené všetky dopravné prieskumy.
„Momentálne prebieha ich vyhodnocovanie, príprava trasovania a výsledného dopravného modelu. Štúdia je zameraná na komplexné multimodálne posúdenie dopravy v danom regióne, teda skúmanie optimálneho dopravného riešenia pomocou návrhu reálnych variantov novej cesty nielen formou diaľnice, ale aj vypracovanie hodnotenia súčasného stavu cesty I/19, posúdenie potenciálu železnice a jej efektívnejšie využitie v súvislosti s vplyvom na zmeny dopytu po ceste I/19, respektíve po diaľnici D1 v rôznych scenároch.“
Trasovanie diaľnice sa končí až pri ukrajinskej hranici. NDS tvrdí, že robí všetko pre to, aby tento ťah pripravili a vybudovali v rýchlejšom režime. O termínoch je však podľa nej ešte predčasné hovoriť.
„Multimodálna štúdia pre projekt Bidovce – štátna hranica SR/UA posudzuje úseky D1 Bidovce – Dargov, Dargov – Pozdišovce, Pozdišovce – Michalovce, Michalovce – Sobrance a Sobrance – štátna hranica SR/UA. Zámerom a snahou je budovať D1 od východu na západ, teda prioritným úsekom by mal byť diaľničný privádzač od hraníc s Ukrajinou smerom k Sobranciam, prípadne k Michalovciam,“ doplnila Žgravčáková.
Na rokovaní v Užhorode sa zároveň dohodlo na bode napojenia diaľnice s Ukrajinou.