Vyžaduje si spoluprácu viacerých orgánov aj samospráv
Košická železničná stanica je miestom, ktoré denne navštívia tisíce ľudí. Pohyb cestujúcich v jej priestoroch však často znepríjemňujú žobrajúci ľudia, či osoby bez domova pod vplyvom omamných látok. Obzvlášť v noci sa aj v jej okolí zdržiavajú neprispôsobiví občania. Zisťovali sme preto, či sa daná situácia rieši, keďže ide o dlhoročný problém. Primátor Jaroslav Polaček ale uviedol, že mesto tento problém aktuálne neeviduje:
„Snažíme sa tam posielať mestskú políciu. Mal som pocit, že sme sa už týchto neduhov zbavili. Keď budem s náčelníkom mestskej polície, opäť dám preveriť, čo sa tam deje. To, že sú tam vždy bezdomovci, to je jasné, ale to, že robia neporiadok a problémy, som myslel, že už je za nami.“
Naopak samotná košická stanica v stanovisku pre Rádio Košice uviedla, že aktuálna situácia je z hľadiska kriminality a distribúcie drog stále nebezpečná, a to aj napriek hliadkam. Problém je podľa nich potrebné riešiť komplexne v spolupráci so štátom, aby sa počet ľudí bez domova na Slovensku eliminoval. Hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová doplnila, že tieto problémy sú dlhodobé a ani železničná polícia, ktorá kedysi pod ŽSR pôsobila, to nedokázala vyriešiť:
„V zmysle zákona môžu ŽSR, ako prevádzkovateľ dráhy, vykázať alebo vyviesť z obvodu dráhy osobu, ktorá svojím konaním porušuje zákon, poškodzuje majetok, znečisťuje priestory v obvode dráhy, obťažuje iné osoby mimoriadne znečisteným odevom alebo im môže byť z iných dôvodov na ťarchu, správa sa agresívne voči zamestnancom a ostatným osobám alebo ohrozuje bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy.“
Pokiaľ ale ide o žobrajúcich ľudí, ktorí nie sú nebezpeční pre cestujúcich, hliadka nemá právo ich vyviesť von, keďže žiaden zákon neporušujú. Zároveň nie je možné obmedziť pohyb ľudí pod vplyvom návykových látok v okolí stanice, ak neobťažujú ostatných, pretože ide o verejné priestranstvo.
„ŽSR sa daným problémom zaoberajú už roky a, žiaľ, zatiaľ žiadne z prijatých opatrení neprinieslo trvalé riešenie. ŽSR sa zameriavajú na rokovania so samosprávami, aby sa tie usilovali vytvoriť podmienky napr. počas zimného obdobia, kde sa budú môcť bez domova zohriať, najesť a prenocovať. Je to teda problém, ktorý je komplexnejší a priamo súvisí aj s aktivitou samospráv. Úlohou ŽSR je zabezpečovať bezpečnosť na infraštruktúre štátu v správe železníc, nie je teda ani v našej kompetencii riešenie tejto zložitej otázky,“ dodala Feik Achbergerová.
Železničná polícia prešla svojou pôsobnosťou v uplynulom období pod Policajný zbor SR. S otázkami bezpečnosti sme sa preto obrátili na prezídium. Lenka Ivanová z košickej krajskej polície uviedla, že príslušníci zboru majú na stanici plánovanú hliadkovú službu tak, aby sa v priestoroch košickej železničnej stanice hliadka nachádzala spravidla nepretržite. V jednej chvíli by tam teda mali byť minimálne dvaja príslušníci. Dodala, že poriadok sa snažia udržať aj vďaka spolupráci medzi jednotlivými orgánmi:
„Konkrétne v Košiciach pôsobí oddelenie Železničnej polície Košice, odboru železničnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach. Taktiež v Košiciach pôsobí oddelenie sprevádzania vlakov Košice, odboru železničnej polície Prezídia Policajného zboru. Občania sa môžu na policajtov železničnej polície obrátiť kedykoľvek, 24 hodín denne, 7 dní v týždni, v prípade akýchkoľvek problémov, najmä v prípade ohrozenia života, zdravia alebo majetku.“
Je preto otázkou, kedy sa vyrieši tento začarovaný kruh neprispôsobivých občanov v priestoroch košickej železničnej stanice.
Autor: RÁDIO KOŠICE