Problém okrajových lokalít v Košiciach by mohla vyriešiť zmena územného plánu

KošiceSpravodajstvo

Zvykom v týchto miestach je absencia základných služieb.

V metropole východu v súčasnosti pribúdajú nehnuteľnosti najmä na jej okrajových zónach. Vo vnútorných oblastiach veľkých mestských častí je priestor takmer výhradne len na bytové domy. Podľa údajov zo Štatistického úradu však v Košiciach dominuje výstavba rodinných domov.

„Dominovala mestská časť Krásna, tam sa postavilo za posledných desať rokov 518 rodinných domov, čo je najviac z celého mesta. Výstavba sa tam riadi suburbánnymi pravidlami, ktoré poznáme zo zahraničia. Druhá bola mestská časť Košice-Západ, lebo tu sú ešte pomerne vzácne rozvojové plochy v rámci intravilánu mesta, kde sa dajú stavať rodinné domy, ale mestská časť sa už blíži k svojim limitom,“ uviedol dátový analytik Creative Industry Košice Róbert Pollák.

Na Terase sa využívajú najmä lokality Nová TerasaGrot. Donedávna bola populárna aj priľahlá mestská časť Pereš.

„Badať tam podobné znaky ako napríklad na Západe, že sa blíži k úplnej zastavanosti svojho katastrálneho územia. Čiže je tam ešte niekoľko voľných parciel, kde sa môžu stavať domy, respektíve niektoré parcely s rodinnými domami sú veľmi veľkorysé a dajú sa rozdeliť na dve, ale tam už sa v blízkej budúcnosti nedá očakávať masívna výstavba,“ vysvetlil Pollák.

Foto
Vo výstavbe rodinných domov dominovala mestská časť Krásna / Pixabay

Je predpoklad, že sa preto výstavba rozšíri do susedného Lorinčíka. Zvykom v okrajových lokalitách je absencia základných služieb, ako sú potraviny či lekárne. Nástrojom, ktorým by mesto mohlo túto situáciu zmeniť, je úprava územného plánu.

„Územný plán by mal pri tvorbe týchto nových zón zohľadňovať aj to, že tam musí byť aj obslužnosť, respektíve priamo na ňu vyčleniť nejaké územia a plochy, ale tu ide aj o takú celkovú stratégiu. Aj v článku, ktorý sme publikovali, sa vyjadril hlavný architekt mesta Petr Kropp, že základom by malo byť zahusťovanie, aby sa to mesto nemuselo plaziť do šírky, a tam už vznikne aj ten záujem komerčnej sféry,“ uzavrel analytik.

Súkromný investor plánuje odštartovať výstavbu aj v areáli bývalých Východoslovenských tlačiarní. Aktuálne sa však čaká na dopracovanie dopravného riešenia, ktoré bolo podľa mestských poslancov nedostatočné.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre