Vysoká tráva je aj dôsledkom počasia.
Sťažnosti Košičanov na kosbu v metropole východu sú nikdy nekončiacim problémom. Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá ju vykonáva, si je negatívnych podnetov Košičanov a nedostatkov vedomá. Zároveň ich ale žiada o zhovievavosť či už s prístupom k pracovníkom alebo so zverejňovaním ich fotografií na sociálnych sieťach. Ide totiž o jeden z dôvodov nedostatku pracovnej sily v tomto odvetví práve v Košiciach. Hovorca SMsZ Peter Sasák zároveň pre Rádio Košice uviedol, že práce tento rok výnimočne zdržali aj objednávky na kosenie školských ihrísk.
„Kosba vždy začína kosením okolia hlavných cestných ťahov, pokosená bola už Južná trieda, Jantárová, Rastislavova, Gemerská, Moyzesova, Kuzmányho, Watsonova, Hlinkova a ulice a uličky v centre Starého mesta. Nasledujúce v poradí na kosbu sú cestné ťahy na Terase. V mestskej časti Juh sa ukončila kosba sídliska Železníky.“
V súčasnosti prebieha v meste druhé kolo kosby. Vysoká tráva v niektorých oblastiach je však dôsledkom nielen nedostatočného množstva pracovníkov, ale aj počasia.
„Rast trávy v tomto roku je pre bohaté zrážky extrémne rýchly a zápasia s ním prakticky všetky samosprávy. Problém s nedostatkom kapacít na kosenie trápi prakticky celé Slovensko. Napriek nasadeniu všetkých interných kapacít a zapojenie maximálnych kapacít dodávateľov nie je reálne byť na všetkých miestach naraz. Zdržanie spôsobené zaistením kosby na školských dvoroch postupne doháňame a pokrok vidíme každým dňom,“ dodal Sasák.
Podľa jeho slov s prácami pokračujú aj počas víkendov, aby dohnali meškanie.
S otázkami ohľadom spokojnosti sme sa obrátili aj na najväčšie košické mestské časti (MČ). Starosta Sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát uviedol, že problémy s kosbou evidujú tento rok výnimočne prvýkrát. Doposiaľ podľa neho nikdy problém nebol:
„Kosilo sa hala-bala, nie kvalitne. Na to som podal aj sťažnosť. Budeme robiť aj náhodný monitoring v jednotlivých častiach mestskej časti, lebo boli sťažnosti. A treba tie sťažnosti akceptovať, lebo aj ja som videl, že to nebolo veľmi kvalitne pokosené. Po iné roky celkom kvalitne kosili.“
Podľa jeho slov ohrozoval cestnú premávku aj nepokosený stredný pás na električkovej trati, ktorý na niektorých miestach Americkej triedy znemožňoval výhľad vodičom. Naopak, vyššiu trávu podľa Ihnáta vítajú najmä na takzvaných lúčnych porastoch, ktoré majú slúžiť na ochladzovanie pôdy a podporu biodiverzity. V Košiciach tvoria dané lokality tento rok asi štyri percentá z celkovej zelenej plochy v meste. Na Jazere ale veľa lúčnych porastov nenájdete.
„Tie lúčne porasty v mestskej časti nejak nepreferujeme, aby boli úplne v intraviláne alebo nejak medzi blokmi alebo niekde pri ihriskách, pretože sa tam pohybujú deti, ľudia majú svojich psíkov, domácich miláčikov a môžu tam byť aj kliešte. Máme takéto súvislé porasty ako sa vchádza na sídlisko, čiže niekde pod mostom, pri moste ako sa vchádza do mestskej časti,“ vysvetlila starostka Lenka Kovačevičová.
Dodala ale, že si význam lokalít s nižšou intenzitou kosenia plne uvedomuje. Názory obyvateľov Furče na takéto plochy sú rôzne. Starosta Dominik Babušík uviedol, že aj v tejto veci by radi na seba prevzali kompetencie mesta, aby takéto veci dokázali riešiť vo svojej správe rýchlejšie a k spokojnosti občanov:
„Pri pohľade na zeleň v našej MČ mám pocit, že niekde neprebehla ani prvá kosba, začiatok druhej kosby zatiaľ neevidujeme. Na našom sídlisku máme problém s kopcovitým terénom a práce sú o to komplikovanejšie, keďže pojazdné kosačky, ktoré sa využívajú v iných mestských častiach sa u nás takmer vôbec nepoužívajú. Z toho dôvodu sa u nás kosí ručne a práce to predlžuje.“
Kosbu v Starom Meste, ktorá bola naplánovaná tieto dni, komplikuje najmä počasie. Radnica uviedla, že prioritou budú detské ihriská. Čo sa týka lúčnych porastoch, tie podľa nej neschvaľujú najmä alergici. Starosta Západu Marcel Vrchota dodal, že na Terase ich majú hneď niekoľko. Jeden pritom vznikol aj z participatívneho rozpočtu.
„Aby v tom však ľudia nemali chaos a nemysleli si, že kosci na nejaký úsek zabudli, mali by byť zreteľne označené tabuľkami alebo zreteľne vykosené hraničnou plochou,“ doplnil Vrchota.
Aj on však dodal, že tento rok o zrážky nie je núdza a obyvatelia preto musia brať ohľad na vyššiu trávu, keďže pracovníci nestíhajú kosiť. Prednosta miestneho úradu na Sídlisku KVP Miroslav Michalus pre Rádio Košice uviedol, že tento rok už ukončili druhú kosbu na prvom a druhom okrsku a prešli na okrsok číslo 4:
„V tomto roku sme opäť vytipovali lokality, kde sme ponechali pre včielky, hmyz a drobné živočíchy nepokosenú trávu. Ohlasy obyvateľov sú rôzne - polovička to schvaľuje ako biodiverzitu, ako útočisko pre hmyz, včely. Druhej polovičke sa to už páči menej - myslia si, že je to zvýšenie alergií, peľov, že sa tam viac zdržiavajú kliešte.“
S druhou kosbou na Juhu sa začalo minulý týždeň. Starostka Anna Súkeníková ale uviedla, že už evidujú na vysokú trávu aj sťažnosti obyvateľov:
„Boli pokosené aj lúčne porasty Pod Šibenou horou smerom od Železníkov na Rastislavovu. Ďalší lúčny porast sa nachádza na Jánošíkovej ulici pod Moldavskou cestou. Obyvateľom tieto lúčne porasty nevyhovujú. Hlavne majiteľom psov, ktorí ich tam venčia.“
S druhou kosbou na Severe sa začalo koncom mája. Táto mestská časť má dve lokality s lúčnym porastom - na Aničke a pri Mlynskom náhone. Starosta František Ténai uviedol, že aj tu sa názory obyvateľov líšia:
„Naopak, časté kosenie v suchších obdobiach prispieva ku vzniku spálených a prašných miest a tiež k zvyšovaniu teploty v meste. Takže určite zastávame názor, že zeleň je potrebné odborne udržiavať, pravidelne kosiť, avšak tam, kde je to vhodné, sa môže ponechať aj vyšší kvalitný trávnatý porast.“
Správa mestskej zelene dodala, že ak občania nie sú spokojní s kosbou, alebo majú nejasnosti ohľadom toho, kto má danú lokalitu skosiť, môžu sa na ňu obrátiť prostredníctvom mailu, alebo tiež telefonicky na konkrétneho pracovníka za danú mestskú časť. Približný harmonogram prác nájdu Košičania aj na ich webe.
Autor: RÁDIO KOŠICE