Problém s PCB látkami na Zemplíne sa začal riešiť po vyše 30 rokoch

VýchodSpravodajstvo

Mala by pomôcť aplikácia zeolitu či humínových kyselín.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský skonštatoval, že jednu z najvyšších koncentrácií PCB látok v pôde namerali na Zemplíne. Napriek tomu, že s výrobou PCB látok sa v podniku Chemko Strážske skončilo pred 36 rokmi, ich prítomnosť v pôde sa rieši až teraz.

V novembri minulého roka sa v obci Nižný Hrušov uskutočnilo pracovné stretnutie s miestnymi starostami, poslancami či riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefom Bírešom. Podľa Mičovského je dôležité očistiť najmä pôdu od škodlivých látok. Z nej sa totiž dostávajú do zveri a následne aj do ľudských organizmov.

„My sme brali, samozrejme, tie vzorky najmä v centre znečistenia. Konkrétne v areáli Chemka Strážske – tepláreň, ošipáreň a pri prameni. Hore, kde je to plató, kde je predpoklad, že bolo zakopané množstvo sudov a tam sú tie násobky ozaj tie tisícnásobné,“ uviedol Mičovský.

Foto
Provizórny sklad nezabezpečených sudov s PCB látkami  / TASR

Na novembrovom stretnutí minister avizoval, že od jari začne aplikácia zeolitu či humínových kyselín alebo ich kombinácia. Problémom však nie je iba pôda, ale aj nakazené zvieratá vo zvernici Orlová v blízkosti Chemka Strážske. Podľa Bíreša bude naplánovaný odstrel tejto zveri. Tá sa bude následne prevážať do kafilérie v Žiline, kde budú PCB látky likvidované. Vzorky sa odoberali aj zvieratám od domácich chovateľov.

„Spojili sme štyri okresy, ktoré môžu byť kontaminované – vranovský, trebišovský, michalovský a humenský okres. Odobrali sme 80 vzoriek, z toho sme mali 13 vzoriek pozitívnych,“ vysvetlil Bíreš s tým, že prítomnosť PCB látok v najvyššej miere evidovali vo vajíčkach, hydinovom mäse a v jednom prípade aj v bravčovine:

„Pokiaľ tí chovatelia by mali záujem ďalej chovať tie zvieratá v tomto prostredí, krmivo by určite z tejto oblasti nemalo pochádzať. Aj napájaciu vodu využívať nie nejaký potok, pretože tie vody sú tiež kontaminované, ale skôr tú verejnú vodu, ktorá je kontrolovaná.“

Domáci chovatelia dostali odporúčanie produkty zo svojich kontaminovaných zvierat nekonzumovať.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre