Problémy s diviakmi v Košiciach sa eliminovali

KošiceSpravodajstvo

Situáciu môže skomplikovať zber bioodpadu.

Diviačia zver sa nie tak dávno vyskytovala permanentne aj v metropole východu. Najviac zasiahnutými boli mestské časti Sever, Sídlisko Ťahanovce a diviaky sa miestami vyskytli aj na sídlisku Dargovských hrdinov. Ležoviská evidujú poľovníci aj starostovia dotknutých mestských častí v lesoch v okolí bytoviek či domov. Starosta Sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát zorganizoval od svojho nástupu do funkcie v roku 2018 celkovo päť lovov na diviaky v súčinnosti s Poľovníckym združením Lovena. Hneď na prvýkrát ulovili 12 diviakov.

„Samotné diviaky na našom sídlisku v súčasnosti nepôsobia, skôr sú v Sade mládeže a, samozrejme, v lesoparku. Tam je ich prirodzený domov. Čo sa týka Americkej triedy a náletových drevín, alebo invazívneho druhu rastlín, tak ten sme odstránili. Chcem zdôrazniť, že mestská časť Košice-Sídlisko Ťahanovce nemá na Americkej triede milimeter vlastného pozemku, ale robí kroky k tomu, aby nedošlo k nejakému stretu diviaka a občana a aby išlo stále o ochranu života a zdravia obyvateľov,“ uviedol Ihnát.

Ihnát pre Rádio Košice potvrdil, že v súčasnosti už takéto hony potrebné nie sú. Výskyt diviakov prijatými opatreniami eliminovali. Naposledy videli Ťahanovčania diviaka približne pred mesiacom v okolí lesoparku.

„Táto celá zastavaná oblasť bola predtým lesom a je to prirodzené prostredie diviaka. Hanojská, Čínska, Belehradská ulica – sem-tam sa nájde nejaký diviak. Občania zas striehnu hlavne pri kontajneroviskách,“ dodal Ihnát.

Foto
Hony už v súčasnosti nie sú potrebné / TASR

Starosta v tejto súvislosti uviedol, že sa pri triedení kuchynského bioodpadu obáva premnoženia diviakov pri kontajnerových stojiskách. Na tento problém poukazuje aj František Ténai. Starosta mestskej časti Sever však zastáva názor, že diviaky sú v okrajových častiach mesta stále premnožené. Riešenie tejto situácie však ponecháva na úrady.

„Mestská časť nemá kompetenciu zasiahnuť, preto sme ihneď po prvých podnetoch kontaktovali poľovné združenie a okresný úrad, ktorý môže vydať povolenie na mimoriadny odstrel. Okrem toho komunikujeme s vlastníkmi pozemkov, ktorí kvôli ich zanedbávaniu vytvárajú vhodný priestor na to, aby sa diviaky vracali. Veríme, že aj úrady, ktoré majú kompetenciu problém vyriešiť, zasiahnu,“ vysvetlil Ténai.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre