Proces Kočnera a Ruska s Markízou pokračuje. Opäť sa objavila piata zmenka

SlovenskoSpravodajstvo

Cvik ju mal ponúknuť televízii či viacerým politikom.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) dnes (6.11.) pokračuje proces vo veci falšovania zmeniek televízie Markíza. Počas svedeckej výpovede podnikateľa Ivana Cvika sa opäť objavila piata zmenka. Obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner vystavili podľa vlastných tvrdení štyri zmenky. Piatu mal ponúkať Cvik politikom, Markíze, ale aj prokurátorke Janette Plhákovej, ktorá ju mala mať pre predsedu SaS Richarda Sulíka.

Údajná piata zmenka, ktorú prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, je vystavená na sumu 26 miliónov eur. Dátum vystavenia je 11. jún 2000 s tým, že ju vystavuje Rusko pre Kočnera. Štefan Ágh, ktorý je z falšovania zmeniek tiež obvinený a odčlenený na samostatné konanie, na tejto zmenke nie je uvedený.

Foto
Marian Kočner / TASR

Piatu zmenku mal Cvikovi dať Kočner v lete 2017. Mal s ňou kontaktovať potenciálnych kupcov. „Na predaj boli všetky zmenky. Neviem, koľko ich bolo. Na verifikáciu môjho tvrdenia som dostal od Mariana K. jednu zmenku, ktorá bola na 26 miliónov eur,“ uviedol Cvik s tým, že obchod sa nikdy neuskutočnil.

Na svedka mali otázky predseda senátu ŠTS Emil Klemanič a Šanta. Cvik odmietol, že by bol pod povinnosťou mlčanlivosti. V súčasnosti sa živí analýzou informácií, v minulosti bol odsúdený za ekonomickú trestnú činnosť. „Vy ste niekedy kontaktovali SIS so žiadosťou o spoluprácu?“ opýtal sa obhajca obžalovaných Michal Mandzák. „Je to možné,“ odpovedal Cvik, ktorý zmenku ponúkal na verifikáciu viacerým politikom, a to na pokyn Kočnera. Medzi nimi boli aj poslanec parlamentu Milan Krajniak, Sulík aj europoslankyňa Lucia Nicholsonová. Zmenku na verifikáciu mal ponúknuť aj jej exmanželovi a bývalému novinárovi Tomovi Nicholsonovi.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre