Profesor Vladimír Krčméry: Vadí mi, keď útočia na moju rodinu. V Rakúsku máme pocit bezpečia

KošiceĽudsKE

Okrem iných pomáha aj ľuďom bez domova.

V Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa včera uskutočnila beseda s profesorom Vladimírom Krčmérym, odborníkom na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu. Okrem iného hovoril o svojich misijných projektoch či pandémii ochorenia COVID-19. Napriek tomu, že dočasne žije v Rakúsku, v rozhovore pre Košice Online povedal, že na Slovensko nezanevrel.

Keď eskalovala pandémia ochorenia COVID-19, ktorá stále trvá, zúčastňovali ste sa krízových štábov, radili predstaviteľom štátu a často ste novinárom poskytovali rozhovory. Čomu sa venujete v súčasnosti, keď ste sa zdanlivo vytratili z mediálneho prostredia?

Tým, že som odišiel do Rakúska, na Slovensku som len raz za týždeň. Prirodzene, je toho času menej, ale chodievam na Slovensko vždy, keď buď zasadá Ústredný krízový štáb, alebo prezenčné konzílium. Raz do týždňa chodím do útulku pre bezdomovcov pri Bratislave, väčšinou to je v sobotu alebo v nedeľu.

Prečo ste sa dočasne presťahovali do Rakúska?

Dôvod bol ten, že po prvej vlne očkovania mnohí mali pocit, že som príliš podporoval očkovanie. Prirodzene to vyvolalo určité emócie, čo mne by nevadilo. Samozrejme, vadí mi, keď útočia na moju rodinu, na moju manželku a deti. Vtedy máme pocit väčšieho bezpečia v Rakúsku.

V prvej vlne pandémie sme z balkónov tlieskali zdravotníkom a lekárom. Solidarita sa však zmenila na kritiku, osočovanie či nenávisť. Ako ste to zvládali?

Takúto istú situáciu sme zažívali aj v Ugande, aj v Burundi. Keď sme liečili maláriu alebo HIV, na začiatku sa ľudia tešili a tlieskali a potom boli agresívni. Dokonca v Burundi nám jedného chirurga pred očami takmer zavraždili a ďalších vyhnali. Je to porovnateľné s tými tropickými krajinami. Mne osobne to nevadí až do toho momentu, pokiaľ nezačnú útočiť na nevinných ľudí.

Foto
Vladimír Krčméry nezanevrel na Slovensko / TASR

Aký ďalší vývoj pandémie môžeme očakávať?

Momentálne dobrý, ale ak príde november, december, január, február, musíme počítať, že pribudne aj chrípková, aj pneumokoková epidémia a tieto tri choroby dokopy môžu veľmi zamiešať karty. Budeme sa snažiť, aby sme očkovanie treťou dávkou robili atraktívne. Začíname očkovať cez všetky štruktúry Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. V Rakúsku už očkujeme tri týždne. Toto je jedna z dobrých prevencií. Nikoho, samozrejme, nebudeme nútiť a budeme sa snažiť pozitívne motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať.

Na Slovensko dorazili nové vakcíny adaptované na omikron. Odporúčate ľuďom sa dať nimi zaočkovať?

Myslím si, že všetky doterajšie štúdie, aj tie, čo sú v Amerike, ukázali, že tieto duálne vakcíny dobre fungujú a znižujú možnosť prenosu omikronu aj ďalších nových variantov.

Komentáre