Projekt obnovy Kina Družba získal stavebné povolenie, s prácami by sa mohlo začať na jar

KošiceSpravodajstvo

Procesy sú zdĺhavé, ale dôležité.

Príprava obnovy ikonického Kina Družba v Košiciach napreduje. Milan Antol z občianskeho združenia Chi3, ktoré projekt pripravuje, pre Rádio Košice uviedol, že aktuálne sa im podarilo získať stavebné povolenie. 

„Dokument je veľmi dôležitý pre to, aby sme sa mohli uchádzať žiadosťou o nenávratný finančný príspevok (NFP). Musíme to zrealizovať do polovice augusta. Je to veľmi významná etapa vo vývoji tohto snaženia. Ďalším dokumentom je realizačný projekt, ktorý bude druhou veľmi dôležitou súčasťou žiadosti o NFP, okrem rozpočtu. A po získaní prostriedkov, verím, že tak, ako sú teraz deklarované, by sme sa mohli pustiť do obstarávania dodávateľov stavby.“

Zástupcovia občianskeho združenia predstavili mestu svoj zámer ešte v roku 2020, následne im mestské zastupiteľstvo schválilo dlhodobý prenájom objektu. Podľa zmluvy sa má s prácami začať najneskôr do roku 2028. Podľa Antola to však vyzerá tak, že sa s realizáciou tohto míľnika začne v predstihu:

„Rátame, že prostriedky by sa mali uvoľniť na základe zmluvy niekedy v novembri. Okolo dvoch mesiacov, možno aj trošku viacej, sa bude riešiť žiadosť, ktorú dáme na ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja, a zároveň sa bude podpisovať zmluva. Teda zmluva bude garantovať prostriedky na realizáciu stavby, a to predpokladá, samozrejme, aby sme robili obstarávania ako na dodávateľa stavby, tak aj iných. To sa bude diať pravdepodobne v priebehu zimy a verím, že prvé výkopové práce budú niekedy na jar.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Milan Antol doplnil, že ide o zdĺhavé prípravné procesy, ktoré sú však dôležité. Inšpiráciu pre projekt pritom čerpajú aj v zahraničí. 

„Tú budovu by sme chceli poňať veľmi komplexne, čo sa týka rekonštrukcie. Veľmi dlho sa tam nič nerobilo, takže okrem toho, že skelet a budova sa zrekonštruuje, tak je potrebné do nej priniesť aj nové technológie, chceme tam postaviť balkón, aby sme zvýšili kapacitu. Mohlo by to byť okolo 650 až 700 miest. Takže naozaj je to velikánsky projekt, preto to tak trochu trvá. Ale verím, že keď začneme tie výkopové práce, tak už to bude fajn,“ doplnil Antol. 

Spoločným cieľom mesta aj občianskeho združenia je premeniť schátranú, ale ikonickú stavbu na kultúrne centrum so zachovaním jej pôvodného vzhľadu. 

„Budova je vo svojej charakteristike veľmi vysoká v časti javiska, čiže to je veľmi dobré pre budúce muzikálové produkcie, koncerty, chceli by sme tam robiť aj kongresy. Čiže to je budova, ktorá bude flexibilná pre potreby multikultúrneho vyžitia. Chceli by sme tam urobiť tanečné sály, podzemie má veľký potenciál na podobné aktivity, kaviareň… Snažíme sa, aby to bolo čo najskôr,“ uzavrel Antol. 

Modernizácia by mala stáť viac ako desať miliónov eur a financovaná by mala byť prevažne z eurofondov. Kooperačná rada Udržateľného mestského rozvoja na tento projekt vyčlenila šesť miliónov. 

Komentáre