Projekty Cassovia Medi Valley pomáhajú pacientom z celého regiónu

KošiceSpravodajstvo

Organizácia vytvorí aj desiatky pracovných miest.

V Košiciach dnes (2.10.) predstavili stredisko na podporu a aplikáciu vedomostí a poznatkov mladých ľudí v oblasti biomedicíny, farmácie a kozmetiky Cassovia Medi Valley (CMV). Projekt oficiálne vznikol začiatkom tohto roka, ale myšlienka združenia výskumných inštitúcií, zdravotníckych zariadení, podnikov, regionálnej samosprávy a univerzít vznikla už skôr. „Naša organizácia má ambíciu priniesť prostredie pre to, aby študenti, ale aj ľudia, ktorí už pôsobia v obchode, sa nejakým spôsobom etablovali na trhu, aby sa dokázali ľahšie dostať k vedeckým výsledkom, a naopak vedci ľahšie do biznisu,“ uviedol člen správnej rady CMV Michal Juhás.

Foto
Predstavenie Cassovia Medi Valley  / Košice Online

Spolupráca jednotlivých inštitúcií v rámci CMV prináša riešenia v liečbe rôznych ochorení. Jedným z nich je aj využívanie medicínskeho laseru, pomocou ktorého lekár môže rezať a zároveň odparovať, čo spôsobuje, že rana nekrváca. Ďalšími projektmi CMV je diabetická obuv, 3D tlač kostných implantátov či využívanie kyseliny hyalurónovej v ortopédii. „V Košiciach na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie je veľmi silný tím, ktorý dlhodobo vyvíja regeneratívnu medicínu na reparáciu pevných tkanív kostí. Výskum je zameraný na to, ako vypĺňať tú kosť v určitých obmedzeniach, a to chceme umiestňovať na trh,“ dodal Juhás. Projekt na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie priblížila aj rektorka Jana Mojžišová: „Máme veľmi dobre rozpracovaný projekt v oblasti regeneračnej medicíny. V jeseni minulého roku sme sa prezentovali náhradou materiálu, ktorý umožňuje opraviť defekty chrupky. Prvé operácie sme už realizovali na zvieratách. Tento materiál má veľký potenciál byť využitý aj v ortopédii.“

Ako informoval prorektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Pavol Jarčuška, aj táto košická univerzita sa zapojila do CMV, a to v dvoch rovinách. „Prvá vec je rovina výskumná, kde sa, samozrejme, podieľame na projektoch, ktoré CMV rieši. V oblasti laserového výskumu je to testovanie niektorých procesov, ktoré sa využívajú v dermatovenerológii nielen k liečbe, ale aj k diagnostike niektorých ochorení s tým úmyslom, aby sme znížili množstvo takzvaných invazívnych vyšetrení.“

Vďaka CMV pribudnú aj nové pracovné miesta: „V oblasti obuvi máme predpripravenú výrobnú linku okolo 70 zamestnancov, na ktorej momentálne pracujeme a dotvárame ju. V rámci laserovej techniky už dnes zamestnávame desať ľudí. Na manufaktúrnej výrobe máme ambíciu zamestnať okolo 42 až 43 zamestnancov,“ uzavrel Juhás.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre