Promenáda na Zemplínskej šírave by mala zvýšiť atraktivitu územia

VýchodSpravodajstvo

Chodník bude dlhý viac ako kilometer.

Košický samosprávny kraj vyhlásil verejné obstarávanie na vybudovanie promenády na Zemplínskej šírave. Projekt bol vyčíslený na viac ako 1,8 milióna eur. K vypísaniu tendra došlo po viac ako štyroch rokoch, odkedy kraj oznámil výsledky architektonickej súťaže o najlepšie riešenie promenádneho chodníka.

„Právoplatné stavebné rozhodnutie bolo vydané až v decembri 2022. Náklady na financovanie realizácie promenády zabezpečí Košický samosprávny kraj, pričom výdavky v plnom rozsahu schválili aj krajskí poslanci,“ uviedol hovorca KSK Michal Hudák.

Po skončení súťaže bola spustená príprave investičných projektov, proces usporiadania pozemkov a komunikácia so Slovenským vodohospodárskym podnikom aj obcou Kaluža.

„Košický samosprávny kraj mal následne Okresným úradom Michalovce - odborom starostlivosti o životné prostredie k výstavbe vydané schvaľujúce stanovisko k územnému konaniu, ktoré posudzuje vplyv projektu na životné prostredie. Vypracovaná bola aj projektová dokumentácia pre začatie stavebného konania,“ dodal hovorca.

Foto
Cieľom promenády na Šírave je zvýšiť atraktivitu územia a prispievať k zlepšeniu služieb / TASR

Povolenie vydala obec Kaluža ako špeciálny stavebný úrad. Stavba má riešiť novú dominantu územia na brehu vodnej nádrže medzi dvoma hotelmi ako celoročne využívanú pešiu promenádu.

„Cieľom promenády na Šírave je zvýšiť atraktivitu územia a prispievať k zlepšeniu služieb v danom území. Územie, na ktorom sa stavba bude nachádzať, je v miernom sklone k vodnej hladine,“ uvádza sa v opise zakázky. 

Objekt promenády má celkovo 1160 metrov a je rozložený do troch úsekov. Jeho súčasťou je chodník vedený v kruhu s polomerom 70 metrov, ktorý sa bude nachádzať v zátoke v blízkosti móla.

 

Zdroj: TASR

Komentáre