Zhromaždenia sa uskutočnili vo viac než 50 slovenských a zahraničných mestách.
K desiatkam protestov proti krokom vlády premiéra Roberta Fica, ktoré sa na Slovensku uskutočnili v piatok (7.2.), sa opäť pridali aj Slováci žijúci v zahraničí. V Prahe na Námestí Václava Havla sa pred českým Národným divadlom zišli stovky ľudí, ktorí skandovali, aby Fico odstúpil.
Spolok slovenských rodákov sa prvýkrát presunul z tradičného miesta pred slovenským veľvyslanectvom v štvrti Bubeneč do centra. Cieľom zúčastnených bola podpora demokracie. K zhromaždeniu sa pridalo aj Študentské fórum Slovákov, ktoré začalo udalosť pochodom z Námestia Jana Palacha pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej až k Piazzette Národného divadla, kde sa následne začal protest.
Študenti poukázali na zhoršujúce sa podmienky pre život ich rovesníkov na Slovensku. Vláda podľa nich problémy mladej generácie dlhodobo ignoruje a stupňuje proti nej útočnú rétoriku. Výsledkom toho je, že Slovensko v súčasnosti patrí ku krajinám s najvyšším počtom študentov v zahraničí.
„Každý piaty vysokoškolský študent uprednostní zahraničnú univerzitu pred štúdiom doma. Mnohí z týchto študentov, ktorí zakúsia kvalitu života v zahraničí, sa už na Slovensko nevrátia,“ upozornilo študentské fórum.
Ľuďom sa prostredníctvom videa prihovoril aj známy český katolícky kňaz Tomáš Halík. Zdôraznil, že cíti vážnu morálnu povinnosť sa v tomto čase vyjadrovať k dianiu na Slovensku, keďže väčšinu života prežil ako Čechoslovák a za normalizácie úzko spolupracoval so slovenským kresťanským disentom.
„V tejto dobe – určite na prospech ČR – rastie emigrácia vzdelaných a schopných Slovákov a Sloveniek do našich miest. Chceme, aby sa tu cítili dobre, patria medzi nás. Ale vážime si aj to, že sa neprestali zaujímať o osud Slovenska a vyjadrujú spolu s nami podporu zápasom demokratickej opozície na Slovensku," povedal Halík a dodal, že od priaznivcov slovenskej vlády dostáva vulgárne e-maily, v ktorých sa mu okrem urážok vyhrážali aj zabitím.
V závere protestu vystúpil predseda spolku Pražská kaviareň Andrej Probst, ktorý vyzval na zastavenie šírenia násilia, nenávisti a klamstiev. Podľa predsedu majú aktivizačné komunity Slovákov väčšiu silu ako v minulosti.
„Čoraz viac krajanov prejavuje záujem pomáhať Slovensku, pritom každý, kto je na Slovensku, má niekoho známeho v zahraničí. Preto sa spájajme, komunikujme spolu, povzbudzujme sa a vysielajme signály do všetkých regiónov Slovenska, že v tom nie sú sami,“ povedal Probst.
Zhromaždenia proti krokom súčasnej vlády a na podporu demokratického smerovania Slovenska sa včera uskutočnili vo viac než 50 slovenských a zahraničných mestách. Okrem Prahy či Brna slovenskí rodáci protestovali tiež v Amsterdame, Berlíne, Bruseli, Kodani, Krakove, Londýne, Luxemburgu či v mestách Newbridge, New York, Paríž a Štokholm.
Zdroj: TASR