Protilátky voči ochoreniu COVID-19 ma približne štvrtina Košičanov. Počas 12 dní sa podarilo otestovať 9 463 ľudí.

KošiceKoronavírus

Projekt testovania na prítomnosť protilátok voči ochoreniu COVID-19, ktorý organizovalo mesto Košice v spolupráci s Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) ukázal, že približne štvrtina obyvateľov Košíc a blízkeho okolia má protilátky proti novému koronavírusu.

Foto
Sprava prodekanka Lekárskej fakulty (LF) UPJŠ v Košiciach, prednostka Ústavu epidemiológie LF UPJŠ Monika Halánová, primátor mesta Košice Jaroslav Polaček a infektológ a prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Pavol Jarčuška  / TASR

„Počas 12 dní sa nám podarilo otestovať 9 463 ľudí. Doterajšie výsledky ukazujú, že zhruba 25 percent obyvateľov Košíc a blízkeho okolia malo protilátky. Zhruba 12 percent z nich toto ochorenie prekonalo v dávnejšom období, to znamená pravdepodobne počas prvej vlny pandémie, a zvyšok mal vytvorené protilátky po prekonaní ochorenia počas druhej vlny,“ uviedla prednostka Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UPJŠ Monika Halánová.

Projekt testovania na prítomnosť protilátok voči ochoreniu COVID-19, ktorý organizovalo mesto Košice v spolupráci s Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) ukázal, že približne štvrtina obyvateľov Košíc a blízkeho okolia má protilátky proti novému koronavírusu. Na brífingu o tom v utorok (4.5.) informoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„U jedného percenta testovaných zachytili protilátky triedy IgM, ktoré poukazovali na možné práve prebiehajúce ochorenie. Podrobné výsledky testovania na protilátky by mali byť známe po spracovaní do konca leta," dodala Halánová.

„Na Slovensku máme momentálne približne 20 percent populácie očkovaných minimálne jednou dávkou vakcíny, ďalších 25 percent prekonalo ochorenie, čiže máme nastavenú kolektívnu imunitu na úrovni 45 percent, čo je číslo, ktoré je relatívne priaznivé. Napriek tomu, že sa uvoľňujú opatrenia, imunita, ktorá v spoločnosti funguje, už začína byť relatívne dobrá,“ uviedol prednosta kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a člen Ústredného krízového štábu SR Pavol Jarčuška.

Bezplatné testovanie na prítomnosť protilátok voči ochoreniu COVID-19 zorganizovalo od 19. do 30 apríla mesto Košice v spolupráci s Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, ktorá zabezpečila odbornú stránku a zdravotníkov. Cieľom výskumu bolo pochopenie tvorby protilátok voči novému koronavírusu, zistenie ich prítomnosti v populácii a skutočného výskytu tohto ochorenia v Košiciach a ich okolí.

Zdroj: SITA

Komentáre