Protivládni demonštranti zablokovali budapeštiansky Reťazový most

EurópaSpravodajstvo

Blokáda má podľa plánov organizátorov trvať až do polnoci.

Skupina s názvom Mladí za demokraciu zablokovala v nedeľu ráno niekoľkými vozidlami dopravu na budapeštianskom Reťazovom moste na protest proti vláde premiéra Viktora Orbána a jej opatreniam. Polícia pôvodne blokádu zakázala. Ľudskoprávna organizácia Spoločnosť za občianske slobody však toto rozhodnutie napadla na súde hlavného mesta. Ten v pondelok policajné opatrenie zrušil a vo verdikte uviedol, že polícia v prípade oznámenia o konaní demonštrácie blokádu - vzhľadom na zákon o zhromažďovaní - nemôže zakázať s odvolaním sa na „neúmerné obmedzenie dopravy“. Spravodajský server Index.hu v tejto súvislosti pripomenul, že sa tak v poslednom čase zo strany polície stalo už viackrát. 

Foto
Skupina s názvom Mladí za demokraciu zablokovala v nedeľu 10. februára 2019 ráno niekoľkými vozidlami dopravu na budapeštianskom Reťazovom moste  / TASR

Blokáda má podľa plánov organizátorov trvať až do polnoci. Na poludnie sa členovia tejto skupiny zídu aj na Námestí hrdinov, odkiaľ pôjdu do centra mesta a pridajú sa k protestu opozičných strán. Predseda vlády Viktor Orbán vystúpi o 15.00 hod. s tradičným výročným prejavom o stave krajiny. Premiér svoj už 21. výročný prejav prednesie pred pozvanými hosťami v budínskom multifunkčnom centre Várkert Bazár. Premiér má oznámiť opatrenia vlády týkajúce sa ochrany rodiny a má hovoriť aj o národnej suverenite.

Opozičné strany budú spoločne protestovať o 16.00 hod. na budínskom Hradnom vrchu pred novým sídlom premiéra. Chcú protestovať najmä proti vlani v decembri prijatému zákonu o nadčasoch a proti „smerovaniu Orbánovej vlády k diktatúre“.

 

Zdroj: TASR

Komentáre