Prvá fáza množstvového zberu odpadu v Prešove sa bude týkať rodinných domov

PrešovSpravodajstvo

Nový systém bude zavedený od januára budúceho roka.

Prešovská samospráva sa pripravuje na zavedenie množstvového neváženého zberu komunálneho odpadu. Prvá fáza sa bude týkať rodinných domov, teda zhruba 7000 domácností. Prešovčania si budú môcť prispôsobiť objem a počet odpadových nádob či frekvenciu zvozu odpadu.

„V súčasnosti platia Prešovčania v rodinných domoch takú istú sumu za zvoz jednej odpadovej nádoby ako za zvoz dvoch plných kontajnerov. Nový systém bude oveľa spravodlivejší a adresnejší. Umožní zvoliť si z troch typov rôznych veľkostí nádob na odpad a prispôsobiť interval jeho vývozu na základe reálneho objemu odpadu, ktorý vyprodukujú,“ vysvetlil primátor Prešova František Oľha s tým, že to bude mať pozitívny ekologický dosah.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Obyvatelia podľa Oľhu začnú vnímať svoju produkciu odpadu aj cez ekonomickú stránku, vďaka čomu budú produkovať menej zmesového komunálneho odpadu, dôslednejšie separovať odpad, prípadne kompostovať. Prešovčania žijúci v rodinných domoch sa budú môcť rozhodnúť, či budú naďalej využívať 110-litrovú, novšiu 120-litrovú alebo dve 120-litrové odpadové nádoby. Zároveň si vyberú, či Technické služby mesta Prešov realizujú zvoz odpadu jedenkrát týždenne, na dvojtýždennej báze, alebo raz mesačne.

„Pri zvolení optimálnej možnosti bude rozhodujúca aj veľkosť domácnosti v závislosti od počtu jej členov. Mesto bude v priebehu roka 2024 realizovať dodávanie nahlásených odpadových nádob,“ priblížil hovorca mesta Prešov Michal Hudák.

Zber komunálneho odpadu podľa nového systému bude zavedený od 1. januára 2025. Hudák doplnil, že prvý rok fungovania bude slúžiť na zber dát, vyhodnocovanie efektivity a zlepšovanie systému:

„Na základe týchto poznatkov sa od roku 2026 zavedú aj nové poplatky, ktoré budú odrážať jednotlivé nastavenia každej domácnosti.“

Majitelia rodinných domov budú môcť deklarovať nastavenie zberu odpadu radnici oznámením, ktoré mesto rozdistribuuje do všetkých dotknutých domácností, pričom mestskému úradu je ho potrebné doručiť do 19. júla.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre