Prvá liga od novej sezóny s novým názvom a aj generálnym partnerom

SlovenskoŠport

Druhá najvyššia hokejová súťaž sa premenovala na Slovenskú hokejovú ligu (SHL) a získala nové logo. Zároveň sa jej generálnym partnerom stal Slovenský zväz ľadového hokeja, ktorý prvoligistom venuje celkovo pol milióna eur.

„Náš cieľ je, aby sa z tejto ligy stala rozvojová súťaž a zásobáreň hráčov pre našu najvyššiu ligu. Aby tipsportligové kluby nemuseli hľadať len v zahraničí. Aby mala výraznejší rozvojový charakter pre mladých hráčov, ktorí často ešte v juniorskom veku opúšťajú Slovensko, alebo sa pri prechode do seniorského hokeja rozhodnú skončiť, keďže nevidia perspektívu a nemajú kde hrať. Preto sme sa rozhodli podporiť kluby nie len marketingovo, ale aj dotáciou na hráčov do 23 rokov," povedal prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Foto
Zástupcovia prvoligových hokejových klubov / TASR

Dotácia na jedného hráča vychádza na približne štyritisíc eur. Celkovo môže na súpiske prvoligistu figurovať až sedem hráčov do 23 rokov, z toho dvaja do dvadsať. Cieľom je zaistiť, aby z projektu ťažila aj juniorská reprezentácia, na ktorých sa vzťahuje dotácia. Samozrejme, do zápasu môže zasiahnuť aj viac mladíkov nad rámec zmluvy so SZĽH. „Celková dotácia vo forme rôznych príspevkov a aj s marketingovými právami je približne 50.000 eur na jeden klub. Som rád, že sme sa dohodli so všetkými klubmi, samozrejme, nedávame tie dotácie len tak za nič, ale chceme, aby liga zvýšila svoju úroveň. Táto spolupráca je zatiaľ skúšobná a potrvá jeden rok," pokračoval Šatan.

Rovnako ako aj v minulom roku, aj v tomto bude platiť obmedzený počet legionárov. Za jeden tím môžu v zápase hrať maximálne piati cudzinci. „Na poslednú chvíľu sme už nechceli nič meniť, keďže kluby sa už pripravovali na sezónu. Viaceré mužstvá aj bez obmedzenia nastúpia len s minimálnym počtom legionárov. Už v ďalšej sezóne by sme radi znížili ich počet na štyroch, možno aj troch," povedal prezident SHL Miroslav Lipovský.

Okrem finančnej a aj marketingovej podpory sa budú môcť tréneri prvoligistov zúčastňovať viacerých seminárov s možnosťou stretnúť sa aj s reprezentačným kormidelníkom Craigom Ramsaym. „Vlani s ním spolupracovali tréneri mládežníckych reprezentácií, teraz dáme túto šancu trénerom z I. ligy. Mali by sa uskutočniť dve sedenia, ktoré bude viesť Ramsay a ukáže im prvky moderného hokeja. Táto liga by mala byť mladá, rýchlejšia, mala by sa zamerať na to, aby všetci hrali moderný hokej, moderné systémy a hráči sa ich naučili už v mladom veku. Ak nebudú dosahovať vrchol v 18-19 rokoch, ale neskôr, nech majú možnosť predĺžiť si hokejovú životnosť a kariéru," dodal Šatan.

Druhá najvyššia súťaž zastrešuje v novom ročníku desať tímov - MsHK DOXXbet Žilina, HK Martin, HC Topoľčany, HK Skalica, MHK Dubnica nad Váhom, Bratislava Capitals, Trnava Gladiators, HK Spišská Nová Ves, HK'95 Považská Bystrica a HK Levice, ktoré budú vystupovať ako farma Nitry a nemôžu postúpiť. Okrem spomínaných družstiev bude pôsobiť v Slovenskej hokejovej lige aj projekt slovenskej reprezentácie do osemnásť rokov, ktorá sa bude pripravovať v Piešťanoch a s každým tímom sa stretne raz doma a raz vonku.

Každý klub si zmeria sily s každým súperom dvakrát doma, dvakrát vonku. Hrať sa bude väčšinou v stredu a v piatok. Po sedemnástom januári a 36 kolách sa liga rozdelí na dve časti. V A-skupine sa predstaví prvých šesť tímov v 10 kolách, v "béčku" odohrajú dvanásť kôl tímy na siedmej až desiatej priečke, pričom najlepšie dva postúpia do play off k prvej šestke. Štvrťfinále vyraďovacej časti odštartuje 4. marca, víťaz Slovenskej hokejovej ligy bude známy najskôr 6. a najneskôr 12. apríla 2020 a automaticky postúpi do Tipsport Ligy. V play off sa odohrajú všetky série na štyri víťazné zápasy. Posledný tím po nadstavbovej časti nevypadne, o rok sa súťaž rozšíri o víťaza II. hokejovej ligy. Zápas hviezd SHL sa odohrá 11. januára.  

 

Zdroj: TASR

Komentáre