Najviac ohrozené sú deti a dôchodcovia.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach zaznamenala vyšší počet kolapsov z tepla aj počas tohtoročnej letnej sezóny. Na internej ambulancii v takzvanej Novej nemocnici na Triede SNP 1 bolo v júni vyšetrených desať pacientov s diagnózou kolaps z tepla, pričom za mesiac júl ich bolo štyridsaťsedem. Rozdiel medzi slnečným a tepelným úpalom vysvetlil lekár internej ambulancie urgentného príjmu Ján Šoltés: „Tepelný úpal je celkové prehriate organizmu a slnečný úpal vzniká aj v prípade, že iba hlava je vystavená nadmernému slnečnému žiareniu.“
Medzi najčastejšie a hlavné príznaky úpalu patrí bolesť a točenie hlavy, závraty či poruchy vedomia. O prvej pomoci v prípade kolapsov z tepla informoval Šoltés: „V prípade, že človek je pri vedomí, iba pociťuje tieto príznaky, tak je potrebné ho pomaličky ochladzovať, dopĺňať minerály. Odporúča sa napríklad jedna čajová lyžička soli na liter vody, po prípade nejaké rehydratačné športové iontové nápoje, ktoré užívajú bežci, cyklisti.“ Prevencia proti úpalu spočíva vo vyhýbaní sa uzavretým nahriatym vlhkým priestorom, nosenie vzdušného oblečenia a nevychádzanie von počas obeda a najvyšších denných teplôt.
Najrizikovejšou skupinou pri úpaloch sú starší ľudia a malé deti. „Vysoké teploty sú ešte nebezpečnejšie pre malé deti, dojčatá, batoľatá, pretože ich povrch tela je vzhľadom na ich hmotnosť väčší ako u dospelých, teda aj možnosti straty telesných tekutín sú väčšie,“ vysvetlil Šoltés. Na Slovensku v súčasnosti stúpa počet maloletých, ktorých rodičia zabudnú v rozhorúčenom aute. Ako dodal Šoltés, košická nemocnica sa s takýmto prípadom doposiaľ nestretla. „Čo sa týka tohto nechávania detí v aute, je nevhodné ich tam nechať čo i len na päť minút, pretože už po tých piatich minútach, hoci by nestúpalo riziko ublíženia dieťaťu na zdraví, ale určite stúpa riziko, že sa ten rodič niekde zabudne a nechá tam to dieťa nakoniec oveľa dlhšie.“
Autor: RÁDIO KOŠICE