Prvé zamestnanie vysokoškolských absolventov je často nedosiahnuteľnou métou, chýba im prax

VýchodSpravodajstvo

Na trhu práce sú najžiadanejší informatici, prednosť dostávajú aj technické odbory.

Uplatnenie absolventov vysokých škôl na trhu práce sa v súčasnej dobe vyžadujúcej skúsenosti stáva v mnohých prípadoch problémovým. Napriek tomu, že dáta z úradov a univerzít vypovedajú o nízkej úrovni nezamestnanosti, čerství absolventi čelia pri príchode do prvého zamestnania mnohým prekážkam. Cítia sa nepripravení, nemajú dostatok praxe, prípadne odchádzajú za prácou do zahraničia. Podľa hovorkyne portálu profesia.sk Ľubice Melcerovej chýba na východe spolupráca medzi vysokými školami a zamestnávateľmi:

Hlavný dôvod je nedostatok pracovných príležitostí, najmä v prípade niektorých odborov, napríklad spoločenských vied. Chýba aj užšia spolupráca zamestnávateľov s vysokými školami, ktorá by bola pre študentov a študentky prirodzeným prechodom do pracovného života. Aj z toho dôvodu absolventom chýba prax, ktorú mnohí zamestnávatelia pri nástupe vyžadujú. Z analýzy portálu profesia.sk vyplynulo, že zo strany zamestnávateľov je najväčší záujem o absolventov a absolventky informatiky. Veľmi atraktívni sú aj absolventi strojárstva, stavebníctva, ekonomiky a techniky. Z hľadiska záujmu zo strany uchádzačiek a uchádzačov patrí medzi najatraktívnejšie práca vizualistu, sekretárky, baliča, recepčnej a dokladača tovaru.“

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) eviduje nízku nezamestnanosť svojich absolventov. Podmienky na prechod do nového zamestnania si však vo väčšine prípadov vyžadujú skúsenosti v odbore. UPJŠ prostredníctvom jej Univerzitného poradenského centra zabezpečuje pre študentov a absolventov kariérové poradenstvo a komplexné kariérové služby, ako aj rôzne podujatia zamerané na sprostredkovanie kontaktov medzi študentmi univerzity a trhom práce. Medzi takéto podujatia patrí Deň kariéry či Deň stáží, ktoré univerzita organizuje každoročne. Prostredníctvom Career Clubu UPJŠ univerzita koordinuje spoluprácu so zamestnávateľmi a ponuky práce pravidelne zverejňuje prostredníctvom akademického portálu. Absolventi UPJŠ napriek snahe univerzity uspieť na trhu práce čelia podľa hovorkyne Laury Hoľanovej viacerým prekážkam:

K decembru 2024 evidujeme viac ako 98 percent zamestnaných absolventov. Dopyt po našich absolventoch siaha aj za hranice nášho regiónu či dokonca štátu, čo potvrdzuje kvalitu našich absolventov. Naši študenti majú možnosť získať praktické zručnosti v závislosti od ich študijného programu aj vo viacerých študentských spolkoch a organizáciách. Jednu z najväčších prekážok v zamestnaní absolventov z nášho pohľadu predstavuje ich samotná demotivácia uspieť na trhu práce. Aj medzi našimi absolventmi sú preto nie malé počty, ktoré odchádzajú pracovať do zahraničia.“

Foto
Prvé zamestnanie vysokoškolských absolventov je často nedosiahnuteľnou métou, chýba im prax / TASR

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) eviduje viac ako päť percent nezamestnaných absolventov. Škola sa snaží študentom poskytnúť dostatok praxe. Farmaceuti počas štúdia absolvujú povinnú prax. V študijných programoch všeobecné veterinárske lekárstvo a hygiena potravín absolvujú predpísanú odbornú prax u súkromných veterinárnych lekárov, na regionálnych veterinárnych a potravinových správach, štátnom veterinárnom ústave, v potravinárskych podnikoch či na bitúnkoch. Súčasťou štúdia je tiež veľký objem získavania praktických zručností priamo v školských zariadeniach.

Z celkového počtu absolventov v akademickom roku 2023/2024 sa na úrade práce zaevidovalo 16 absolventov UVLF, čo predstavuje niečo cez päť percent. Trochu väčšie problémy s uplatnením majú absolventi študijného programu trh a kvalita potravín a vzťah človek – zviera a jeho využitie v canisterapii a hipoterapii. Najväčšou prekážkou bol nedostatok pracovných miest, nízke finančné ohodnotenie, nedostatok teoretických vedomostí i praktických skúseností,“ uvádza hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková. 

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach eviduje 178 čerstvých absolventov s vysokoškolským vzdelaním 1. až 3. stupňa, pričom 83 z nich bolo z Košíc. V Prešovskom kraji sa v rovnakej kategórii uchádza o zamestnanie 786 osôb. 

Zamestnávatelia najčastejšie hľadajú informatikov, elektrotechnikov, stavebných inžinierov, účtovníkov či marketingových špecialistov. Žiadaní sú aj lekári, zdravotné sestry, farmaceuti, učitelia, právnici, psychológovia či sociálni pracovníci.

Medzi najčastejšie problémy absolventov pri nachádzaní zamestnania patrí podľa ÚPSVaR v Košiciach nedostatok praktických skúseností, nesúlad medzi vzdelaním a požiadavkami zamestnávateľov, vysoké finančné očakávania absolventov, vysoké ceny za podnájom a konkurencia na trhu práce. Okrem odborných zručností častokrát chýbajú absolventom aj mäkké zručnosti, hlavne komunikačné a jazykové znalosti. 

Úrady práce ponúkajú uchádzačom o zamestnanie národný projekt Zručnosti pre trh práce, ktorý zabezpečuje možnosť odbornej prípravy najmä v nedostatkových profesiách. Najväčší záujem u vysokoškolsky vzdelaných ľudí je o kurzy zamerané na počítačové zručnosti, účtovníctvo, jazykové kurzy a elektrotechnické minimum. V rámci tohto projektu v roku 2024 úspešne absolvovalo rekvalifikačný kurz sedem absolventov z Košíc, pričom päť z nich začalo po ukončení kurzu vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.

Komentáre