Prvé zápasy na trávniku KFA by sa mali odohrať o pár týždňov

KošiceSpravodajstvo

Dostavba tribún podľa viceprimátora nebude obmedzovať športovcov.

Jedným z najväčších investičných projektov v metropole východu, na ktorom samospráva pracuje vyše päť rokov, je výstavba Košickej futbalovej arény (KFA). Prvotným zámerom bolo, aby spĺňala podmienky na fungovanie klubu. Napokon sa z nej má stať štadión aj na reprezentačné zápasy. Projekt bol rozdelený do troch fáz. Košický viceprimátor Marcel Gibóda nám potvrdil, že prvú etapu sprevádzali viaceré problémy:

„Museli sme presunúť určité práce z druhej a tretej etapy. Museli sme navýšiť rozpočet tak, aby sme plnohodnotne dokončili prvú etapu a celú hlavnú budovu a mali sme stánok, ktorý síce nie je dnes v tej plnej forme, ako ho očakávame, že bude, ale už aby dnes bol plnohodnotne funkčný a vedel poskytovať zázemie, ktoré potrebujeme na zápasy najvyšších domácich súťaží.“

Prvá fáza trvala dva roky, pričom stála približne 17 miliónov eur. Mesto Košice z vlastných zdrojov investovalo vyše 13 miliónov eur a zároveň získalo dotáciu od vlády, z ktorej bude financovaná dostavba tribún. Vzhľadom na to, že KFA bude slúžiť aj na reprezentačné zápasy, je potrebné navýšiť jej kapacitu.

„Síce sme mali pôvodne prisľúbenú cenu za dostavbu 4,6 milióna eur, ktorá už bola navýšená o 1,135 milióna eur. Päť dní pred uplynutím nami dohodnutej lehoty, dokedy musíme podpísať tento dodatok, nám zhotoviteľ avizoval zvýšenie tejto ceny o ďalší milión eur. Najtransparantnejšie bolo vzhľadom na to už masívne a druhé navýšenie tento kontrakt s týmto navýšením neuzavrieť, spraviť nové verejné obstarávanie na túto dostavbu, ktorá najčistejším spôsobom vygeneruje aktuálnu cenu, za ktorú sa má dostavať KFA,“ vysvetlil Gibóda.

Foto
Na jar 2024 by mohla metropola východu hostiť futbalovú reprezentáciu / TASR

Cieľom je pripraviť a spustiť verejné obstarávanie na dostavbu KFA a na jeseň odovzdať stavbu vysúťaženému zhotoviteľovi. Práce by mali byť ukončené na budúci rok a na jar 2024 by mohla metropola východu hostiť futbalovú reprezentáciu. Gibóda zdôraznil, že dostavba je naplánovaná tak, aby sa počas jej realizácie mohli uskutočniť prvé zápasy, a to už o pár týždňov:

Prvý zápas máme naplánovaný na koniec februára, bude jeden prípravný zápas a na konci februára bude prvý ligový zápas v rámci druhej ligy, v ktorej pôsobí FC Košice. V Košiciach by sa na začiatku marca mal uskutočniť aj zápas Slovenského pohára Košice – Trnava. Prvý slávnostný zápas, ktorý by sme chceli spraviť, by mal byť práve na Dni mesta Košice 7. mája, kde by sme chceli urobiť nejaký program pre ľudí, aj sprievodné podujatia.“

V Košiciach by sa mali ročne odohrať minimálne dva seniorské a dva juniorské reprezentačné zápasy. Diskutuje sa aj o tom, že metropola východu by sa mohla stať základňou pre slovenský ženský reprezentačný tím.

Komentáre