Prvomájové oslavy: Tisíce policajtov v Berlíne, hŕstka komunistov v Prahe

EurópaSpravodajstvo

Na prvomájové demonštrácie v Nemecku dohliadajú tisíce policajtov. Praha je tento rok bez tradičnej oslavy 1. mája, komunisti sa zišli len na Střeleckom ostrove.

Foto
V nemeckých mestách sú na 1. mája v pohotovosti tisíce policajtov / TASR

Nemecko: Tisíce policajtov mestách

Tisíce policajtov v nemeckých mestách budú v sobotu počas demonštrácií naplánovaných pri príležitosti Sviatku práce dohliadať na zachovanie pokoja. Očakáva sa totiž, že na prvomájových pochodoch, ktoré ohlásili ľavicové i pravicové skupiny, môže dôjsť k násilnostiam.

V hlavnom meste Berlín, kde v minulosti protesty na 1. mája sprevádzali násilnosti, bude v uliciach v nasadení viac ako 5000 policajtov. Popri tradičných ľavicových pochodoch sa tento rok počíta i s účasťou príslušníkov krajne pravice, ktorí chcú vyjadriť nespokojnosť s protipandemickými opatreniami vlády.    

Šéfka berlínskej polície Barbara Slowiková očakáva náročnú situáciu. Ako povedala pre rozhlasovú stanicu RBB-Inforadio, ak dôjde k porušeniu koronavírusových pravidiel, polícia demonštrácie rýchlo rozpustí. V dôsledku dodržiavaní odstupov sa pochody môžu podľa nej tiahnuť do dĺžky niekoľkých kilometrov.

Na pochode ľavicových aktivistov, ktorý sa v Berlíne začne o 18.00, sa očakáva podľa predstaviteľov mesta do 10-tisíc ľudí. Popoludní sa bude konať i demonštrácia hnutia Querdenken (Nekonvenčné myslenie), ktorej členovia odmietajú koronavírusovú stratégiu vlády. Hovorca berlínskej polície Thilo Cablitz uviedol, že do nemeckej metropoly boli povolaní policajti z celej krajiny.

 

Foto
Prvomájová demonštrácia v Prahe. (Ilustračná fotografia)  / TASR

Východonemecké mesto Lipsko pre pandemické obmedzenia zakázalo tri z plánovaných 12 demonštrácií vrátane cyklistického sprievodu organizovaného hnutím Lipsko 2021, ktoré kritizuje pandemické opatrenia či demonštrácie krajne pravicovej strany Tretia cesta (Der III. Weg). Akcie tejto strany zakázali aj v ďalších saských mestách Zwickau a Plauen.

V Hannoveri v spolkovej krajiny Dolné Sasko polícia vyhradila ochranné zóny pre novinárov v reakcii na predchádzajúce útoky na spravodajcov zo strany členov hnutia Querdenken. V Hamburgu sa uskutoční tradičná demonštrácie organizovaná Nemeckou konfederáciou odborových zväzov (DGB) s heslom Solidarita je budúcnosť.

V Berlíne vyšlo do ulíc už v predvečer Sviatku práce okolo 3,5-tisíc prevažne pokojných demonštrantov. V piatok večer protestovalo vo štvrti Wedding podľa polície približne 1500 osôb za spoločenské zmeny, pričom vo väčšine prípadov dodržiavali i protipandemické opatrenia. Na balkónoch a streche jedného domu boli však zapálené bengálske ohne a dymové granáty.

Na pochode feministických skupín, ktorý sa začali v štvrti Kreuzberg, demonštrovali stovky ľudí proti patriarchátu a kapitalizmu. Na transparentoch sa objavili rôzne nápisy a heslá, ako napríklad Sexizmus zomri či Radšej zúrivé ako smutné. Proti štrukturálnemu násiliu na ženách. Polícia dočasne zastavila pochod žien z ľavicového spektra odetých v tmavom v štvrti Friedrichshain a vyzvala ich, aby prestali zapaľovať pyrotechniku. Na poriadok dohliadalo v piatok v Berlíne takmer 2000 policajtov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Praha: Iba 30 komunistov

Na 1. mája ráno sa zišli približne tri desiatky komunistov v Prahe na Střeleckom ostrove. Pri pamätnej tabuli odkazujúcej na prvú robotnícku oslavu z roku 1890 si pripomenuli Sviatok práce. S krátkymi prejavmi vystúpili predsedníčka pražskej KSČM Marta Semelová či prvý podpredseda strany Petr Šimůnek.

Hovorca polície Jan Daněk nemal bezprostredné informácie, koľko ľudí sa na prvomájovej manifestácii zúčastnilo. Komunisti sa však pre koronavírusovú infekciu zišli v menšom počte a neusporiadali ani svoje tradičné prvomájové akcie.

Predseda KSČM Vojtěch Filip odporučil okresom, aby organizovali oslavy Sviatku práce akciami typu promenádnych koncertov, okolo ktorých budú ľudia len prechádzať a komunisti im budú môcť rozdávať propagačné materiály.

„Covid ide a nepýta sa. Musíme rešpektovať základné pravidlá, aj keď sa to už začína uvoľňovať, takže i dnes to bolo o niečo lepšie než pred rokom, ale to nie je hlavný problém. Pripomenúť si Sviatok práce, ktorý je dnes globálny, pretože problémy práce sú globálne, je v poriadku," povedal novinárom poslanec KSČM Jiří Dolejší.

Na záver zhruba polhodinového zhromaždenia zaspievali komunisti Internacionálu. Na akciu dorazilo aj niekoľko odporcov, ktorí držali americkú vlajku a transparenty ako KSČ čisté zlo alebo Totalitu už nikdy!. Protest mal však pokojný priebeh.

Zdroj: TASR

Komentáre