Prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing je naplánovaný na 6. mája

SvetZaujímavosti

Kapsulu Starliner vynesie do kozmu raketa Atlas.

Dvaja astronauti, ktorých pridelil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing, včera (25.4.) prišli na miesto štartu rakety. Ten je naplánovaný na 6. mája z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing sú Barry Butch Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov.

Kapsulu Starliner vynesie do vesmíru raketa Atlas. Starliner poletí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), kde skúšobne zostane jeden týždeň. Boeing sa snaží v kozmickom programe dostihnúť americkú vesmírnu spoločnosť SpaceX, ktorá od roku 2020 vysiela do vesmíru astronautov pre NASA.

Foto
Testovacími pilotmi sú Barry Butch Wilmore a Sunita Williamsová / TASR

Predchádzajúce dva skúšobné vesmírne lety lode Starliner boli bezpilotné. Prvý v roku 2019 nedorazil na ISS kvôli viacerým problémom vrátane chybného softvéru. Druhý skúšobný let sa uskutočnil v roku 2022, pričom spoločnosť vtedy zaznamenala problémy s padákom či drobným horľavým materiálom.

NASA si objednala Boeing a SpaceX na prepravu astronautov na ISS. Chce na to kapsule od dvoch spoločností, a to aj napriek tomu, že vesmírna stanica má byť v prevádzke do roku 2030.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre