Prvý ročník Dňa ESA na Slovensku je v Košiciach

KošiceZaujímavosti

Piatkový program je určený pre žiakov a študentov.

Aktivity úspešných slovenských firiem, ktoré sa venujú vesmírnemu sektoru, výmena informácií aj slávnostné odovzdávanie cien. To všetko bolo súčasťou vyvrcholenia podujatia Deň ESA na Slovensku. Organizuje sa prvýkrát v histórii v Košiciach v rámci pridruženého členstva v Európskej vesmírnej agentúre (ESA). Do metropoly východu dnes zavítal aj minister školstva Ján Horecký:

„Dnes sme tu mali 150 vedcov, boli tu zastúpení z vysokých škôl aj z výskumných ústavov. Prenos informácií, to je prvá vec, aby firma a študenti, jednoducho verejnosť, sa dozvedeli o tom, že je tu taká príležitosť a je tu takáto pozvánka. Nie je na ministerstve školstva, aby sme nalinkovali krok po kroku túto cestu pre spoločnosť. Podobne ako pri curiculle vytvárame príležitosti, informujeme o nich, spájame tých ľudí, ktorí to vedia urobiť lepšie ako my politici.“

Slovensko má podľa ministra vo svete mapu historických úspechov vo vesmíre, či už hovoríme o Vladimírovi Remekovi, generálovi Ivanovi Bellovi, alebo o astrobiologičke a riaditeľke simulovaných marťanských a mesačných misií Michaele Musillovej. Aj preto chcú nájsť spôsob, ako prilákať k vesmírnym aktivitám viac ľudí, a to aj deti od útleho veku.

Určite je to pozvánka pre učiteľov, ktorí môžu nájsť v termíne vesmírnej problematiky fantastickú prierezovú tému. Zahŕňa v sebe všetky vzdelávacie oblasti, ktoré si len viete predstaviť, od prírodných vied, matematiky, biológie, humanitných a spoločenských vied. Vesmírny priemysel a výskum vie potiahnuť všetky oblasti našej civilizácie vrátane etiky k tomu, aby sme vnímali tú jedinečnosť života a našej planéty,“ skonštatoval Horecký.

Foto
Súčasťou programu bola aj panelová diskusia  / TASR

Pridružené členstvo prináša k ESA podľa Jany Rovňanovej zo Slovenskej vesmírnej kancelárie nové povinnosti, úlohy a príležitosti pre vznikajúci slovenský vesmírny priemysel. Očakáva sa, že v najbližších rokoch sa do vesmírneho sektora zapojí viac spoločností. V súčasnosti je na Slovensku približne 40 firiem, ktoré spolupracujú s ESA.

„Keď už ľudia majú vzdelanie a majú ho z tohto odboru, ktorý je vyhľadávaný, tak aj firmy si už vedia nájsť. Napríklad, na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave už sú etablované niektoré firmy a už mapujú situáciu, ktorých šikovných študentov budú potrebovať. Samozrejme, je to aj taká publicita, ktorú robí aj naša industriálna zložka Vesmírnej kancelárie a zapájame sa aj do takých vzdelávacích programov, ktoré týchto mladých ľudí pripravujú,“ doplnila Rovňanová.

Podujatie pokračuje aj v piatok (17.3.) v Kulturparku, a to popularizačným dňom určeným práve žiakom, študentom a fanúšikom vesmíru.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre