Prvý ročník súťaže Kniha roka Košického kraja ocenil diela rodákov

KošiceKultúra

Laureátom v kategórii beletria sa stal Ján Babarík s titulom Slovenská chrípka.

Verejná knižnica Jána Bocatia v spolupráci so župou dnes ocenila víťazov prvého ročníka súťaže Kniha roka Košického kraja za rok 2024. Nominovaných bolo 49 kníh. Odborná porota vybrala víťazov v kategórii beletria, poézia či literatúra pre deti a mládež. 

S debutovým ročníkom literárnej súťaže Košického kraja je spokojný aj župan Rastislav Trnka, ktorý apeluje na dôležitosť kníh aj v súčasnej digitálnej dobe:

„Vnímali sme, že v rámci Košického kraja tu máme viacerých autorov, ktorí sú z nášho pohľadu naozaj dobrí a zaslúžili by si väčšiu pozornosť. Máme kvalitné knihy a kvalitnú literatúru. Dlhodobo sme sa nad týmto projektom zamýšľali a verím, že má svoj zmysel. Možno by bolo dobré verejnosti pripomenúť to, že literatúra mala a má vo svete svoje oprávnené miesto.“

Autorky Patrícia Fogelová a Veronika Szeghy-Gayer získali prvé miesto v kategórii populárno-náučnej literatúre s titulom Proti režimu. Ich publikácia zaujala porotu najmä svojou faktografickosťou a presnosťou. 

Tieto udalosti, ktoré sme v knihe zachytili, sú orientované na 19. marec 1944 až 19. január 1945. Je to takých 10 mesiacov, ktoré boli pre Košičanov veľmi tragickým obdobím, kedy došlo k deportáciám židovského obyvateľstva a neskôr aj k nyilašskému teroru. Je to téma, ktorá naposledy bola spracovaná niekedy v 60 rokov, takže veľmi dávno. Napriek tomu je veľký záujem, aby sme tieto lokálne príbehy poznali a nesústredili sa len na veľké politické udalosti. Aj vďaka tejto knihe sme zistili, že v Košiciach stále žijú potomkovia rodín, ktoré si tieto tragédie prežili, a je to pre nich rovnako dôležité, aby sa o týchto udalostiach hovorilo aj dnes,“ uviedli autorky. 

Foto
Prvý ročník súťaže Kniha roka Košického kraja ocenil diela rodákov / KOŠICE ONLINE

Laureátom v kategórii beletria sa stal Ján Babarík s titulom Slovenská chrípka. Autor priznáva, že sa pri tvorbe neraz inšpiroval okolitým životom nielen doma, ale aj v zahraničí:

Na Slovensku som žil v mnohých mestách od východu až po Bratislavu. Samotná poviedka bola tuším v roku 2008/2009 vo finále Bagalovej poviedky a potom som k nej nabaľoval ďalšie s touto tematikou - jednoduchí ľudia, ktorí majú nejaké nápady a nejaké sny. Väčšinou sa im to zbúra, ale každá poviedka má nejaký šťastný koniec. Nie je to tam nejaké smutné... A tí ľudia, či už sedíte v krčme v Anglicku alebo v Tokajíku...,tak majú istým spôsobom všade tie isté problémy.“

Víťaz v kategórii poézie Tomáš Straka predstavil slam poetry vo svojej zbierke básní Praha. Tvrdí, že má dva domovy. Jeden v českej metropole a jeden v Košiciach. Práve pri promenádach rodným mestom vznikla aj táto báseň:

Báseň v podaní Tomáša Straku

Foto
Laureátom v kategórii beletria sa stal Ján Babarík s titulom Slovenská chrípka.  / KOŠICE ONLINE

Odborná porota hodnotila knihy nielen obsahovo, ale aj vizuálne. Víťazstvo v kategórii Literatúra pre deti a mládež získala kniha Zabudnuté rozprávky od Amálie Sirotkovej. O udelení Ceny čitateľov rozhodla široká verejnosť v online hlasovaní. Najviac z takmer 1350 hlasov získala publikácia Jozef Podprocký – Premeny spomienok od Jany Zelenkovej. Umelecké ocenenie so symbolikou vody a ohňa vytvorila keramikárka Andrea Čepiššáková. 

Komentáre