Prvým tohtoročným mláďaťom v košickej ZOO je samička lamy krotkej

KošiceZaujímavosti

Stádo má momentálne päť členov.

Košická ZOO sa teší z novoročného prírastku. Prvé mláďa v roku 2023 sa narodilo 1. januára, a to samička lamy krotkej. Matka prvorodička má takmer štyri roky, pričom pochádza z krakovskej ZOO a do Košíc prišla v júni 2021, aby došlo k obnoveniu chovného stáda. Otec je z bratislavskej ZOO a na východ bol prevezený ako jednoročný samec v roku 2016.

ZOO v Košiciach 25 rokov chová lamy krotké. Inšpektor chovu Jozef Lenard tvrdí, že medzi návštevníkmi sú obľúbené:

„Lamy majú milý výraz tváre, veľké tmavé oči a k ľuďom sú priateľské. Ide o zdomácnené plemeno pochádzajúce z Južnej Ameriky. Domorodí obyvatelia lamu fakticky dodnes využívajú na prenášanie nákladov najmä v horských oblastiach. Na tento život má prispôsobený organizmus. Súvisí to napríklad s vyšším počtom červených krviniek, ktoré lepšie viažu kyslík.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Stádo lám krotkých má momentálne päť členov vrátane niekoľkodňového mláďaťa. Gravidita lám trvá 11 mesiacov a vždy privádzajú na svet len jedno mláďa, ktoré dospieva vo veku troch rokov. Košická ZOO chová tri druhy lám, okrem krotkej aj lamu huanako a lamu alpaka, ktoré sa okrem iného líšia farbou, veľkosťou aj kvalitou vlny.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre