PSK: Ako vidíte kraj o päť rokov?

VýchodArchívVoľby 2017

Na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa bude 4. novembra uchádzať jedenásť kandidátov. Každému z nich sme položili sedem rovnakých otázok, dnes vám ponúkame poslednú z nich.

Ako vidíte kraj o päť rokov?

 

František Bednár (NAJ), štatutár občianskeho združenia

Strana NAJ považuje VÚC za zbytočný medzičlánok a trafiku pre straníckych nominantov, ktorí sa stávajú len správcami balíka peňazí na ktorom sedia a rozdeľujú ho svojím protežantom. Kandidujem len preto, aby nad tým bačovaním bola kontrola v prípade môjho zvolenia. V budúcnosti NAJ uvažuje o zrušení VÚC, čím sa štátu ušetria nemalé finančné prostriedky, ktoré sa dajú využiť racionálnejšie.

Ján Garaj (nezávislý), advokát

Pokiaľ budú do vedenia kraja voličmi presadení predstavitelia politických síl, ktoré tu boli pri moci posledných 20 rokov, za 5 rokov budeme svedkami ešte väčšej sociálnej drámy. Ak ľudia vložia dôveru novým tváram, vidím nádej na oživenie kraja a návrat tisícov Slovákov, ktorí odtiaľ kvôli plameňu sociálno-ekonomickej skazy emigrovali.

Pavol Gašper (nezávislý), manažér

Ak prídu voliť všetci čestní ľudia, ktorým záleží na budúcnosti kraja, na budúcnosti našich detí a vnúčat, môžeme za najbližšie volebné obdobie vytvoriť z prešovského kraja prekrásny kút Slovenskej republiky, kde sa oplatí žiť.

Andrej Gmitter (nezávislý), obchodný riaditeľ

Ak nastane zmena, tak pevne verím, že aspoň v jednom ekonomickom ukazovateli nebudeme na chvoste Slovenska ako je tomu už dlhých 16 rokov. Či už je to nezamestnanosť, priemerné mzdy, migrácia za prácou, investície. Myslím si, že ľudia si to konečne zaslúžia. V čom sme horší, ako tí v Košickom či Banskobystrickom kraji?

Peter Chudík (Smer-SD), predseda PSK

Chcem byť aj naďalej oporou generácií všetkých ľudí Prešovského kraja, a preto urobím všetko pre to, aby od rozvoja ciest, cez stredné školstvo, sociálnu starostlivosť, kultúru a šport zabezpečoval ľuďom stále kvalitnejšie služby. Aby sa to stalo realitou, museli sme v predchádzajúcich obdobiach účinne spolupracovať s vládou a Európskou úniou. V budúcnosti musíme v týchto aktivitách nielen pokračovať, ale byť pripravení na nové formy financovania nášho rozvoja. Ako som už naznačil, v tomto ohľade sme nielen dobre pripravení, ale sme na čele spomedzi všetkých VÚC na Slovensku. Preto si myslím, že o päť rokov budeme jeden z najprogresívnejšie sa rozvíjajúcich krajov.

Milan Majerský (KDH, SaS, OĽaNO a NOVA), primátor Levoče

Tri v jednom: Kvalitné cesty, dobrá práca a silná rodina. Takto vidím náš kraj. Dobrý župan je ako dobrý otec rodiny a ja sa budem snažiť, aby si to mohli povedať ľudia nášho kraja. Že som nesklamal ich dôveru, ktorú mi dali a naplno som využil dynamiku a energiu, ktorú v sebe mám.

Eduard Markovič (nezávislý), SZČO

Všetko záleží od výsledkov volieb, ale v prípade úspešnosti zabezpečím rovnomerné prerozdelenie finančných prostriedkov v rámci všetkých okresov PSK a zachovať transparentný status výberových konaní. Zlepšiť infraštruktúru, ktorá podporí regionálny rozvoj obchodu, cestovný ruch, služby, rozvoj vidieka, kultúrne a historické pamiatky, prírodné zdroje - kúpeľníctvo, agrosektor, agroturistiku, čo systémovo naštartuje rastúcu ekonomiku v každom okrese. Zabezpečiť dostupnosť sociálno-hospodárskych služieb, koncepčne riešiť program vzdelávania, vedy, výskumu a športu, zapojiť regionálnych vedcov, zlepšovateľov, fyzikov, matematikov, chemikov, technológov, podpora elektromobility, životného prostredia a pod. ktorí pre PSK zabezpečia nové projekty, hlavne v modernej energetike, úsporne a efektívne využívať fondy z EÚ, ktoré budú následne aplikované.

Jednoznačne musí byť podpora začínajúcich mladých živnostníkov a taktiež malé podnikateľské subjekty, zamerané na miestne prírodné, poľnohospodárske, lesné a technologické zdroje, budú vytvárať hodnoty a sú prínosom pre región. V maximálnej miere musí byť postarané pre potreby všetkých generácií, aby múdry potenciál našich ľudí ostával doma, v žiadnom prípade ho neodovzdávať v zahraničí. Za 5-ročné obdobie zrealizujem chýbajúce prepojenie Poprad-Tatry so Slovenským rajom za účastí košického kraja, vybudujem cyklotrasy s napojením na existujúcu Poprad-Svit. Dobudujem ďalšie záchytné parkoviská, integrovaný dopravný systém vo Vysokých Tatrách a turistov budeme presúvať ekologickými dopravnými prostriedkami. V každom okresnom meste PSK, zabezpečím zavedenie - inováciu ekologickej dopravy.

Jozef Mihalčin (ĽSNS), podnikateľ

Pokiaľ sa do vedenia dostane skupina ľudí podobných terajším, bude to tu čosi hrozné, čo nebudeme môcť nazvať môj rodný kraj. Prešovský kraj je našim domovom. Zradné politické strany a ich nominanti však našu domovinu systematicky ničia. Neustály zdlžujú náš kraj a každého jeho obyvateľa, verejné obstarávania robia netransparentne s dopredu dohodnutými firmami, správa ciest je v katastrofálnom stave, životné náklady sú vysoké a kvalita služieb mizivá. Domovy sociálnych služieb si rodiny a dôchodcovia, ktorí pracovali celý život nemôžu dovoliť. Mladí ľudia odchádzajú po tisícoch a otcovia rodín tvrdo pracujú v zahraničí za minimálnu mzdu. Všetko, čo fungovalo zničili alebo rozpredali, výrobu nahradili dovozom a efektívne hospodárenie vystriedali zadlžovaním. Do takého stavu dotiahli náš rodný kraj a celé východné Slovensko vlastizradní politici. Preto prišiel čas na zmenu!

František Oľha (Šanca), pedagóg

Osobne mám víziu, že 5 rokov bude dostatočný čas na otvorenie témy a prípravu reformy územného členenia, čo by neskôr z celého Slovenska urobilo modernú krajinu založenú na silných prirodzených regiónoch. Takže to vidím optimisticky.

 

Na otázky neodpovedali:

Primátor mesta Svit Miroslav Škvarek (SNS) a prešovský pedagóg Jozef Šváč (Nový parlament).

 

Zoznam kandidátov na poslancov PSK nájdete tu.

 

Autor: KOŠICE ONLINE, RÁDIO KOŠICE

Komentáre