Purpurové osvetlenie historickej budovy prešovskej radnice a Vodárenskej veže pripomenú Svetový deň predčasne narodených detí

PrešovZaujímavosti

Ide o vyjadrenie spolupatričnosti týmto bábätkám a ich rodinám.

November nepatrí len výročiu Dňa boja za slobodu a demokraciu, ale aj tým najmenším. Dominanty Slovenska vrátane tých v Prešove sa 17. novembra zahalia do purpurovej farby. Občianske združenie Malíček pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí pripravilo viacero aktivít na podporu a vyjadrenie spolupatričnosti týmto deťom a ich rodinám. Jednou z nich je aj zapojenie sa do tohtoročnej výzvy #NaseSrdciaSuPurpurove.

„Nasvietenie sa celosvetovo uskutoční v utorok 17.11. Podporu tejto výzve už tradične vyjadrilo 11 slovenských miest nasvietením 15 najväčších dominánt purpurovou farbou. V Prešove sa do purpurovej farby zahalí budova historickej radnice a Vodárenská veža,“ uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Foto
Historická budova radnice / Mesto Prešov

Každé 11. dieťa na Slovensku príde na svet predčasne. Každoročne teda ide o viac ako 5000 bábätiek. Počet predčasne narodených detí na Slovensku za ostatných 15 rokov vzrástol o vyše 30 percent.

Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu. Radosť z narodenia bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilogram a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné,“ skonštatovala predsedníčka a zakladateľka OZ Malíček Ľubica Kaiserová s tým, že ich cieľom je, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle:

„Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné a hlavne praktické informácie a podporu rodičom. Naším poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou.“

Komentáre