Putin a Zelenskyj diskutovali o konflikte na východe Ukrajiny

EurópaSpravodajstvo

Krajiny uskutočnili historickú výmenu sedemdesiatich osôb, ktoré zadržiavali.

Ruský prezident Vladimir Putin diskutoval so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenskyjm o občianskom konflikte na východne Ukrajiny a o opatreniach na jeho vyriešenie. Včera (7.9.) došlo k výmene sedemdesiatich osôb, ktoré zdržiavali práve tieto dve krajiny. Prezidenti spolu včera telefonovali v neskorých večerných hodinách. Lídri zdôraznili humanitárny aspekt aktu, v rámci ktorého si krajiny vzájomne vymenili 35 zadržiavaných osôb. Zároveň sa zhodli na tom, že to bol dôležitý krok k urovnaniu vzťahov medzi krajinami. Putin a Zelenskyj tiež diskutovali o vyhliadkach na vyriešenie krízy na východe Ukrajiny a o ukončení päťročného konfliktu medzi Kyjevom a proruskými separatistami v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Foto
Na kyjevskom letisku Boryspiľ pristálo lietadlo s 35 prepustenými Ukrajincami / Twitter

Krajiny uskutočnili historickú výmenu sedemdesiatich osôb, ktoré zadržiavali. Na kyjevskom letisku Boryspiľ pristálo lietadlo s 35 prepustenými Ukrajincami. Medzi nimi je aj 24 ukrajinských námorníkov, ktorí boli zadržaní v novembri minulého roka po incidente v Kerčskom prielive. Na palube bol aj režisér Oleh Sencov, ktorý v ruskom väzení strávil päť rokov.

Na moskovskom Vnukove privítali 35 Rusov, ktorých zadržiavali na Ukrajine, vrátane redaktora agentúry RIA Novosti-Ukrajina Kirilla Vyšinského, ktorý bol koncom augusta prepustený z ukrajinskej väzby. „Urobili sme prvý krok. Bolo to veľmi zložité. Neskôr dospejeme k výmene našich vojnových zajatcov,“ vyhlásil Zelenskyj. Celý proces by mohol viesť k ukončeniu bojov na východe Ukrajiny, kde armáda od roku 2014 bojuje proti separatistom podporovaným Ruskom. Konflikt si doposiaľ vyžiadal viac ako 13-tisíc obetí.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre