Pútnické miesta na východnom Slovensku spoznávajú turisti z celého sveta

VýchodZaujímavosti

Jedným z nich sú aj Košice.

Východné Slovensko je plné jedinečných pútnických miest, kde každoročne prichádzajú tisíce veriacich, ale aj turistov zo zahraničia. Ako pre Košice Online uviedol rímskokatolícky kňaz Roman Haško, v Košickej diecéze je oficiálne jedenásť pútnických miest: „Majú aj dekrét o tom, že boli oficiálne ustanovené za pútnické miesta našej Košickej arcidiecézy. Čo sa týka východného Slovenska, tak sa tu prelína aj  gréckokatolícka cirkev, kde aj oni majú svoje pútnické miesta, takže tým pádom by sme mohli povedať, že katolíckych pútnických miest na východnom Slovensku je okolo pätnásť.“

Putovanie bolo v minulosti určitou formou pokánia, ktorú veriaci museli absolvovať, aby im Boh odpustil hriechy. V súčasnosti je to však inak, čo potvrdil aj Haško: „Vychádza to z potreby veriaceho ľudu, že sa tam začali stretávať. Vo väčšom množstve putujú na tieto miesta a tým pádom otec arcibiskup alebo aj predtým iní biskupi, alebo dokonca aj pápeži vyznačili mnohé takéto miesta privilegovaným titulom pútnické miesto.“

Foto
Jedným z pútnických miest je aj Gaboltov / Farnosť Gaboltov

Pútnické miesta východu

Najznámejším pútnickým miestom Košickej arcidiecézy je Gaboltov. Ako povedal Haško, počas roka sa na tomto mieste organizuje viacero špecifických pútí: „V Gaboltove okrem hlavnej púte, teda nedeľa po 16. júli, sú aj veľmi známe púte, ktoré majú dlhoročnú tradíciu, Púť Rómov, Púť mužov. Veľmi známa je aj Turičná púť. V minulosti tam boli aj miništrantské púte alebo aj púte menšieho charakteru a mnohé farské púte.“

Veriaci putujú aj do Obišoviec, a to najmä počas prvej októbrovej nedele v rámci hlavnej púte. Každú sobotu od mája do októbra sa tam stretávajú veriaci spolu s jedným z košických biskupov. História tohto pútnického miesta siaha až do stredoveku. „Obišovce sú pútnickým miestom z titulu, že na obišovskom vršku Putnok stál malý kostolík už v stredoveku a od začiatku sa tam začala uctievať Jasnohorská alebo Čenstochovská Panna Mária. K zničeniu Mariánskeho obrazu došlo počas Tököliho povstania v roku 1682. Keď katolíci neskôr kostol opravili, priniesli doň nový obraz Panny Márie Kráľovnej Uhorska,“ dodal Haško.

Jedným z pútnických miest sú podľa Haška aj Pavlovce nad Uhom, ktoré sú rodiskom blahoslavenej Anny Kolesárovej: „1. novembra 2018 bol práve kostol, v ktorom blahoslavená Anna Kolesárová bola pokrstená, vyznačený titulom Pútnické miesto Košickej arcidiecézy. Otec arcibiskup videl potrebu, že ľudia sa tam už dlhé roky stretávali ešte pred blahorečením Anny Kolesárovej. V roku 2018 po jej blahorečení vyznačil toto miesto za pútnické.“

Množstvo kresťanov sa chodí modliť aj na kalvárie, pričom jedna je aj v metropole východu. „Či je to už Kalvária v Košiciach, v Humennom, alebo v Bardejove. Ďalej je to Malá Vieska. Tak ako v Gaboltove, aj v Stropkove a vo Veľkom Šariši je úcta k Panne Márii Karmelskej. Ďalším pútnickým miestom je Bazilika minor vo Vranove nad Topľou,“ vysvetlil Haško.

Foto
Pavlovce nad Uhom / TASR

Košice – pútnické miesto

Aj samotná metropola východu je jedným z pútnických miest. Ako povedal Haško, veriaci tu najčastejšie prichádzajú kvôli relikviám rôznych svätcov. „Mnohí putujú aj práve v tomto roku do Košíc, kde predovšetkým navštevujú Dóm svätej Alžbety, kde máme bočný oltár zasvätený svätým košickým mučeníkom, kde sú aj ich relikvie. Zároveň navštevujú aj Premonštrátsky kostol, kde neďaleko tohto kostola bolo umučenie týchto svätcov.“

Cirkev si tento rok pripomína štvorsté výročie smrti troch košických mučeníkov Marka Križina, Štefana Pongráca a Melichara Grodeckého. Títo kňazi sa stali obeťami bojov medzi protestantmi a katolíkmi v období vojen s Osmanskou ríšou. „Košická arcidiecéza pripravuje veľké oslavy, ktoré vyvrcholia 7. septembra na sviatok svätých košických mučeníkov, keď si pripomenieme ich výročie mučeníckej smrti. Počas celého roka prípravy na toto veľké jubileum sú aktivity, ktoré sa realizujú v Košickej arcidiecéze. Najväčšou aktivitou je putovanie relikvií po farnostiach Košickej arcidiecézy. Budú v každej farnosti,“ dodal Haško.

Kresťania putujú do Dómu svätej Alžbety aj kvôli relikviám svätého Charbela. „2. septembra 2017 prišli relikvie svätého Charbela do Košíc na žiadosť košického arcibiskupa. On požiadal kláštor v Annayi, kde je telo svätého Charbela, aby ak je to možné, dali nám relikvie tohto svätca, pretože už na území našej arcidiecézy bola úcta k tomuto svätcovi,“ uviedol Haško s tým, že veriaci sa každý mesiac stretávajú aj na špeciálnych bohoslužbách: „Slávnostne tieto pozostatky boli prinesené 2. septembra 2017 a uložili sa do bočného oltára v Dóme svätej Alžbety. 22. v mesiaci sa stretávame na svätých omšiach ku cti svätého Charbela a po svätej omši je možnosť uctiť si relikviu tohto svätca a prijať aj pomazanie olejom, ktorý vyteká z jeho tela.“

V Košiciach bol minulý rok posvätený Kostol svätej Rity, kde sa pravidelne stretáva a modlí množstvo veriacich. „Bratia augustiniáni, ktorí spravujú tento kostol, majú tam svoje aktivity a v rámci nich každý štvrtok majú Štvrtky svätej Rity, kde sa stále snažia pozývať nejakého hosťa. Aj mnohí pútnici prichádzajú na sviatok svätej Rity, ktorý bol 22. mája. Pri tejto príležitosti sa v tomto kostole stretli na odpustovej slávnosti,“ uzavrel Haško.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre