Pyrotechnika patrí len do rúk dospelých, avšak láka aj deti

KošiceSpravodajstvo

Petardy a ohňostroje často používajú aj mladiství. Môžu pritom narobiť škody na majetku alebo ohroziť zdravie sebe či iným.

Blížiace sa vianočné sviatky, no najmä príchod nového roka so sebou prinášajú aj zábavnú pyrotechniku. Spolu s jej používaním sa ale zvyšuje riziko zranení či materiálnych škôd. Svoje o tom vedia aj hasiči. Evidujú prípad, keď časť z pyrotechniky odletela na rozostavaný dom, ktorého časť napokon zhorela. Výnimkou nie sú ani takto spôsobené požiare áut.

„Jedná sa o nevhodne odpálenú, vystrelenú alebo nevhodne umiestnenú pyrotechniku. Prakticky to znamená napríklad nejaká zaletená raketka, hviezdica na balkóny. Vznikajú z toho požiare balkónov a bytov. Hlavne pri tom použití treba dodržiavať pokyny výrobcu, nekupovať pyrotechniku z neovereného zdroja, kedy neviete, v akom je stave,“ uviedol okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Tomáš Berzetei.

Každá pyrotechnika podlieha určitým normám a návodu na použitie. Pravidlo, že do rúk patrí len dospelým, ale v praxi nie vždy platí. Svoju úlohu neraz zohrá aj kombinácia s konzumáciou alkoholu. Používanie pyrotechniky upravuje v Košiciach aj všeobecne záväzné nariadenie (VZN).

„V prípade, ak občan použije pyrotechnické výrobky v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie, tak sa týmto konaním dopúšťa priestupku proti verejnému poriadku. Za tento priestupok je podľa zákona možné v blokovom konaní uložiť pokutu do 33 eur a v správnom konaní pokutu až do 500 eur. Menej závažné priestupky je podľa zákona možné vybaviť iba napomenutím páchateľa priestupku,“ informovala hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová.

Foto
Ilustračné foto / TASR

Kedy je pyrotechnika povolená?

Spomínané VZN platí od apríla minulého roka. Odvtedy riešili mestskí policajti sedem prípadov nedovoleného používania pyrotechniky. Z toho tri prípady boli riešené pokutou na mieste a štyri napomenutím.

„Podľa našich zistení z minulosti to vo väčšine používajú deti, čiže mladiství, možno aj maloletí. Vtedy je potrebné zistiť, či si ho už mohli sami zaobstarať, respektíve či ho mohli vôbec používať. Je problém zistiť informácie, akej triedy bol výrobok. Nakoľko, keď príde policajt na miesto, tak na zemi nájde už len roztrhaný obal z pyrotechnického výrobku,“ vysvetlil Róbert Juhász z košickej mestskej polície.

Používanie pyrotechnických výrobkov vybraných kategórií sa na území mesta zakazuje. Neplatí to na Silvestra od 15.00 hod. do 2.00 hod. rána nasledujúceho dňa. Zákaz sa nevzťahuje ani na mesto či mestské časti počas rôznych podujatí, ktoré organizujú alebo sa na nich spolupodieľajú.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre