Berlín, Atény a teraz už aj Košice. Metropola východu sa zaradila do úzkeho klubu miest, ktoré sa môžu popýšiť vlastným maratónskym múzeom.
Priestor stavajúci na piedestál maratón s vyše storočnou históriou našiel svoju stálu adresu na Hlavnej 57 a v praxi ponúka kombináciu kaviarne a múzea bohatého na maratónske informácie.
„Trvalo to roky rokúce a sme preto veľmi radi, že košický maratón má konečne vlastnú komnatu, strechu nad hlavou. Ľadmi pohla predovšetkým storočnica, ktorá zarezonovala na celom svete. Veci sa dali do pohybu a zriadenie MarathonPointu predstavuje zavŕšenie spoločného úsilia,“ vyslovil sa počas otvorenia unikátneho priestoru prezident Maratónskeho klubu Košice Branislav Koniar.
MarathonPoint ponúka na dvoch poschodiach historické artefakty, ale aj interaktívnu časť, ktorá je nabitá dátami. Každý z účastníkov košického maratónu si tu nájde vlastné informácie, prostredníctvom QR-kódu sa možno ľahko prepojiť aj s dátami Svetovej atletiky.
„Nachádzajú sa tu cenné sochárske diela Arpáda Račka, prvá medaila z roku 1926 či známe stopky z roku 1930, ktoré do Košíc priniesol z Austrálie Rudolf Lewith. Máme tu aj pohár z roku 1937 či maratónske tretry Japonca Takešiho So z roku 1976. My si samozrejme veľmi ceníme aj plaketu Svetovej atletiky, ktorej replika je na Námestí maratónu mieru a tu sa nachádza originál,“ vymenoval B. Koniar aspoň časť z umiestnených cenných predmetov. Bonusom je možnosť zaregistrovať sa na maratón popri popíjaní kávy. „Spoločne s nápojom si tu môžete kúpiť registračný i darčekový kód. Podľa mňa si tu návštevník nájde veľmi zaujímavé informácie a hociktorý z účastníkov maratónu sa tu môže nájsť a potešiť sa zo svojho výkonu.“
Expozícia MarathonPointu prepája históriu s modernou formou poskytovania informácií. „Dnes a už musíme pozerať na svet digitálnymi očami. Ak sme sa chceli zmestiť do pomerne malého priestoru, tak sme si museli vybrať pár artefaktov, no digitálny svet ponúka prakticky neobmedzené možnosti. Návštevník tu nájde dotykové obrazovky a informáciami nabité interaktívne panely,“ doplnil Koniar.
„Otvoriť takéto priestory bola skvelá myšlienka,“ nadviazal rekordér v počte odbehnutých košických maratónov Peter Polák. „Ako hovorí anglický názov „point“, malo by ísť o bod, ktorý spojí všetkých bežcov. Profesionálov i amatérov, jednoducho všetkých, ktorí majú radi beh a maratón obzvlášť. Môžu si tu vymieňať skúsenosti a odovzdávať rady pri dobrej kávičke. V časoch, keď som začínal ja, sme mohli o niečom takomto iba snívať.“
Ak by mal absolvent 48-mich košických maratónov venovať niektorú zo svojich vecí do tohto múzea, išlo by o jeho prvé vlajočky z maratónu v roku 1974. „Pripomínajú moje začiatky, keď som sa pozeral na víťazov ako na bohov. Výkonnosť na prvenstvo v košickom maratóne som nemal, ale tú slasť z víťazstiev som si vychutnal v rámci menších maratónov a množstva iných behov.“
Peter Polák je neodmysliteľnou súčasťou MMM už takmer 50 rokov. Zo všetkých absolvovaných ročníkov spomína najradšej na ten z roku 1977.
„Dobiehal som na preplnený štadión Lokomotívy, pričom sme zviedli vyrovnaný súboj s majstrom USA Bramleyom. Ľudia nám fandili tak mohutne, že na cieľovej čiare so mnou doslova zatriaslo. Bolo to niečo krásne, jeden z najkrajších pocitov života,“ prezradil košický rekordér Peter Polák.
MarathonPoint je pre verejnosť otvorený od utorka a súčasťou jeho krstu bolo aj slávnostné zapálenie ohňa na Námestí maratónu mieru.