Rádio Košice počúva každý tretí Košičan a každý šiesty východniar

VýchodSpravodajstvo

Rádio Košice - regionálna jednotka na Slovensku. To nie je iba prázdny slogan, ale aj fakt, ktorý potvrdil nedávny prieskum.

Foto

Agentúra AKO pre Rádio Košice v novembri 2019 zrealizovala prieskum počúvanosti rádií na východnom Slovensku. Agentúra AKO pôsobí na trhu 28 rokov. Prieskum bol vypracovaný podľa medzinárodných štandardov kvality ESOMAR a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorej je táto agentúra členom. Použitá bola metodológia*, ktorej cieľom bolo vytvoriť nástroj na meranie počúvanosti regionálnych rádií aplikovateľný až po úroveň okresov.

Foto
Graf počúvanosti v rámci Košíc  / AKO

VÝCHODOSLOVENSKÉ RÁDIO

Z prieskumu, ktorý bol realizovaný v novembri 2019 na vzorke 1400 ľudí, vyplýva, že až 86 % poslucháčov na východe pozná značku Rádio Košice. Tento fakt podčiarkol aj ďalší výsledok prieskumu:

„Viac ako 90 % obyvateľov východného Slovenska vníma Rádio Košice ako východoslovenské rádio, pričom na tomto území každý šiesty východniar Rádio Košice aj počúva,“ vysvetlil Václav Hřích z agentúry AKO, ktorá prieskum realizovala. Z uvedeného vyplýva, že Rádio Košice je najsilnejším hráčom na východe a prakticky mu konkurujú len celoplošné rádiá.

KAŽDÝ TRETÍ KOŠIČAN POČÚVA RÁDIO KOŠICE

Rádio Košice je na slovenskom trhu od roku 2007. Svoju silnú pozíciu si najskôr muselo vytvoriť, v dnešnom konkurenčnom boji je dôležité ju udržať. Prieskum ukázal, že sa Rádiu Košice darí a je jednoznačným lídrom na trhu:

„Ak by sme sa pozreli podrobnejšie na metropolu východu, každý tretí Košičan počúva Rádio Košice, ktoré je najznámejším spontánne uvádzaným rádiom v Košiciach, a to spomedzi všetkých rádií. V prieskume to uviedlo takmer 60 % respondentov,“ doplnil Hřích.

Foto
Graf počúvanosti v rámci východného Slovenska / AKO

Pripomeňme, že regionálna jednotka na Slovensku aktuálne vysiela na 11 frekvenciách, čím pokrýva takmer celý východ.

„Výsledky prieskumu nás, samozrejme, veľmi potešili. Pred štrnástimi rokmi sme vytvorili metropolitné rádio, ktoré bolo neznáme. Dnes vidíme, že sa nám podarilo stvoriť regionálnu jednotku na východe, ale aj na Slovensku. Teraz by som povedal, že je najdôležitejšie túto pozíciu udržať. Zároveň to pre nás nie je konečná, práve naopak. Čísla, ktoré vidíme, nás motivujú k ďalšiemu posunu, technickému i obsahovému,“ uviedol generálny riaditeľ Rádia Košice Oto Tache.

Rádio Košice je najsilnejším regionálnym hráčom a svoju pozíciu si drží vďaka regionálnemu spravodajstvu, mimoriadne detailnému dopravnému servisu,  východoslovenským i celospoločenským témam dňa, rozhovorom s rôznymi osobnosťami. Poslucháči sa pravidelne zapájajú do rôznych súťaží či projektov ako Poľovačka, Marcové knihy, bežecké podujatia, ktoré Rádio Košice organizuje (Košice Night Run a Košice Runway Run). Aktuálne je súčasťou Rádia KOŠICE aj televízny portál TV KOŠICE a KOŠICE ONLINE.

 

„RÁDIO KOŠICE - NA VÝCHODE NAJBLIŽŠIE K VÁM.“

*Cieľom projektu bolo vytvoriť nástroj na meranie počúvanosti regionálnych rádií aplikovateľný až po úroveň okresov. Metodika spoločnosti AKO určuje rovnaký minimálny počet respondentov v okrese na vzorke N=100 respondentov, pričom pri spracovaní sa následne okresom pridelí „váha“ na základe ich reálnej veľkosti. Realizuje sa to tak, aby ich zastúpenie na celej vzorke pokrytia signálom daného rádia zodpovedalo počtu ich obyvateľov.

 

Autor: KOŠICE ONLINE 

Komentáre