Študentské rádio Prešovskej univerzity oslavuje päťdesiate výročie

PrešovZaujímavosti

Na svoje rozhlasové začiatky si zaspomínala aj Kiwa či naše redaktorky Jana Jánošíková a Simona Psárová.

Na Prešovskej univerzite už polstoročie vysiela internátne rozhlasové štúdio s názvom Rádio PaF, Rádio Pedagógov a Filozofov, ktoré vzniklo v akademickom roku 1968/1969 z iniciatívy študentov. Spočiatku sa vysielalo z priestorov terajšej vrátnice takzvaného starého internátu a po výstavbe Študentského domova č.11 sa vysielanie rozšírilo aj na nový internát. Rádio PaF bolo vždy apolitické, a to aj za čias bývalého režimu a pred Nežnou revolúciou. Moderátori sa snažili svojim poslucháčom priniesť nielen zaujímavé informácie z diania na univerzite, ale aj humor a satiru, čím podporovali slobodu prejavu. „Rádio pre mňa znamená obetu alebo aj neplatenú prácu, miestami na plný úväzok. Je to miesto, ktoré dáva priestor študentom tvoriť a zlepšovať sa, chytať prax, ktorá je po skončení školy nespornou výhodou. Pre mňa osobne to znamená aj to, že môj študentský život má zmysel, lebo som súčasťou niečoho, čo je staršie ako UNIPO a má tendenciu sa stále zlepšovať a posúvať ďalej,“ uviedol pre Košice Online riaditeľ Rádia PaF Peter Tarasovič.

Foto
Oslavy Rádia PaF / facebook.com/marcel.kusnir.photo

Aj my sme boli jeho súčasťou

V PaF-ku začínala aj moderátorka Rádia Košice Kiwa, ktorá študovala na Prešovskej univerzite. „Rádio PaF pre mňa znamená veľmi veľa, pretože to bol môj prvý intenzívny kontakt s rozhlasovým prostredím a vďaka tomu, že som sa pred rokmi (prakticky omylom) ocitla na konkurze a dostala šancu, sa médiám môžem venovať dodnes. V PaF-ku bolo super to, že sme sa tam mohli kreatívne vyblázniť, obrovský tím rôznorodých ľudí, ktorý po večeroch zadarmo a na úkor vlastného voľného času vytváral relácie, rozhovory, hľadal nové témy blízke študentom. Bol to priestor, kde boli hranice dostatočne vzájomne vzdialené, aby sme sa mohli vyblázniť, zároveň to však bol priestor, v ktorom boli jasne určené mantinely a ja som sa naučila úplne základy, bez ktorých by som bola na začiatku tejto mojej rozhlasovej cesty stratená,“ zaspomínala si Kiwa, ktorá mala v PaF-ku vlastnú reláciu o cestovaní s názvom Ľetom švetom. Päť rokov v PaF-ku hodnotí ako to najlepšie, čo jej vysoká škola dala. Po rokoch sa Kiwa stala porotkyňou súťažnej prehliadky tvorby a vysielania amatérskych univerzitných, vysokoškolských a internátnych rozhlasových štúdií s názvom Rádiorallye.

Foto
Kiwa ako porotkyňa Rádiorallye / KOŠICE ONLINE

O pôsobení v prešovskom študentskom rádiu niečo prezradila aj redaktorka Rádia Košice Jana Jánošíková: „S Rádiom PaF sa mi spája najlepšie obdobie na vysokej škole. Množstvo spomienok, nových kamarátstiev a hlavne skúseností. V PaF-ku som ako správarka pôsobila päť rokov, čiže počas celej vysokej školy. Každý rok sa na univerzite koná takzvaný UNIPOFEST – festival pre vysokoškolákov, s tým sa spája aj vysielanie Rádia PaF nielen do internátnych izieb, ale aj do celého vysokoškolského areálu, na čo som sa zakaždým veľmi tešila. Je mi možno troška ľúto, že nie každý si uvedomuje úsilie a čas, ktoré do prípravy vysielania vkladajú  všetci členovia. Za to však hovoria úspechy, diplomy na  stenách a hlavne členovia PaF-ka. Mnoho v súčasnosti známych ľudí sa pripravovalo na svoju kariéru práve za červenými koženými dverami starého internátu Prešovskej univerzity.“

Foto
Naša redaktorka Jana Jánošíková s riaditeľom Rádia PaF Petrom Tarasovičom / JJ

Rádio PaF je srdcovou záležitosťou aj pre našu redaktorku Simonu Psárovú. A to doslova. „Rádio PaF pre mňa znamená začiatok všetkého. Vďaka nemu som sa mohla zúčastniť medzinárodnej súťaže Rádiorallye, ktorá odštartovala moju kariéru v Rádiu Košice. Vďaka tejto súťaži robím prácu, ktorá má baví a napĺňa. 19.06.2018 je dátum, na ktorý nikdy nezabudnem a ktorý sa úzko spája s milovaným PaF-kom. V ten deň má môj milý požiadal o roku a áno bolo to v PaF-ku.“

Foto
Zásnuby Simony Psárovej / SP

Rádiu PaF do ďalších rokov prajeme veľa úspechov a skvelý tím študentov, ktorý bude aj naďalej vytvárať kvalitné vysielanie.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre