Talianske volejbalistky získali na OH v Paríži zlaté medaily. V nedeľňajšom finále zvíťazili nad obhajkyňami prvenstva z USA 3:0 a tešia sa z prvého cenného kovu v histórii. Ich najlepším výsledkom na OH bolo trikrát 5. miesto (OH 2004, 2008, 2012).
Bronz patrí Brazílčankám, ktoré zdolali Turecko 3:1 na sety. Bronz si reprezentantky juhoamerickej veľmoci vybojovali pod piatimi kruhmi tretíkrát v histórii, na konte majú aj striebro z predošlých hier v Tokiu a dvakrát sa radovali zo zlata (2008, 2012).
Turecko pri svojej finálovej premiére mohlo zdramatizovať duel v druhom dejstve, keď malo za stavu 24:23 setbal, ale skúsenejšie Brazílčanky zvládli koncovku. V treťom sete už Turkyniam záver vyšiel a udržali sa v boji o bronz. Štvrtá časť však jasne patrila Brazílii a po víťazstve 25:15 sa Juhoameričanky radovali z cenného kovu.
Talianky vzali opraty finálového zápasu od začiatku do svojich rúk. Rýchlo si vypracovali náskok 6:1 a prvý set napokon vyhrali na 18. V druhom dejstve síce prehrávali 1:3, ale vyrovnali na 4:4 a odvtedy už súperky nepustili do vedenia. Talianky dominovali na sieti a aj tretí set sa odohrával v ich réžii. Mečbal premenili po 73 minútach.
Talianky vyhrali v Paríži všetkých šesť zápasov. Na ceste za zlatom prehrali jediný set a to hneď v úvodnom vystúpení v základnej skupine proti Dominikánskej republike.
volejbal - ženy:
finále:
USA - Taliansko 0:3 (-18, -20, -17)
73 minút. Rozhodovali: Collados (Fr.), Maroszek (Poľ.)
zápas o 3. miesto:
Brazília - Turecko 3:1 (21, 25, -22, 15)
konečné poradie: 1. Taliansko, 2. USA, 3. Brazília, 4. Turecko, 5. Čína, 6. Poľsko, 7. Srbsko, 8. Dominikánska republika, 9. Japonsko, 10. Holandsko, 11. Francúzsko, 12. Keňa
Dáni zdolali Nemcov 39:26 a získali druhé zlato v histórii
Hádzanári Dánska získali druhýkrát v histórii olympijské zlato. Sérioví majstri sveta v nedeľňajšom finálovom stretnutí v Paríži zdolali Nemecko 39:26. Severania napodobnili pod piatimi kruhmi triumf z Ria de Janeiro v roku 2016.
Dáni si vypracovali v 12. minúte už päťgólový náskok, na čo museli Nemci reagovať oddychovým časom. Ani ten však nedokázal zastaviť ich rozbehnutých súperov. Nemci nevedeli v útoku nájsť recept na defenzívu súpera a v prvom dejstve premenili 12 z 20 striel. Vyššiu efektivitu mali úradujúci svetoví šampióni z Dánska, ktorí sa strelecky presadili až 21-krát a po úvodnej časti viedli rozdielom deviatich gólov. Pri chuti boli najmä Pytlick, Gidsel a Lauge, všetci so štyrmi zásahmi.
Nemci boli v mimoriadne náročnej pozícii zvrátiť nepriaznivý vývoj ich prvého finále od roku 2004. Výborne organizovaní Dáni však nedopustili drámu a duel pohodlne doviedli do zdarného konca. Najviac sa blysol Gidsel, ktorý pridal ďalších sedem presných zásahov a s 11 gólmi bol najlepším strelcom duelu.
Bronz v Paríži získali Španieli, ktorí zdolali v súboji o tretiu priečku Slovinsko 23:22 a zopakovali tak umiestnenie z predchádzajúcich hier v Tokiu.
hádzaná muži
finále:
Nemecko - Dánsko 26:39 (12:21)
Najviac gólov: Knorr 6, Uscins a Kohlbacher po 4 - Gidsel 11, Jacobsen 7, Pytlick 6
zápas o 3. miesto:
Španielsko - Slovinsko 23:22 (12:12)
Najviac gólov: Gomez 5/3, Casado 4, Serdio 3 - Dolenec 6/6, Janc 5, Kodrin a Vlah po 3
konečné poradie 1. Dánsko, 2. Nemecko, 3. Španielsko, 4. Slovinsko, 5. Egypt, 6. Nórsko, 7. Švédsko, 8. Francúzsko, 9. Chorvátsko, 10. Maďarsko, 11. Japonsko, 12. Argentína
Srbi zdolali Chorvátov a zavŕšili zlatý olympijský hetrik
Vodní pólisti Srbska získali zlaté olympijské medaily na OH v Paríži. Srbi zvíťazili v nedeľňajšom finále nad Chorvátskom 13:11 a radovali sa z tretieho triumfu za sebou.
Základy zlatého hetriku pod piatimi kruhmi položili v prvej štvrtine, ktorú vyhrali 5:2, v ďalších dvoch častiach sa zrodila remíza 3:3 a záverečná patrila Chorvátom (3:2).
Srbsko sa predstavilo v boji o zlato proti Chorvátom druhýkrát, pričom uspelo aj v roku 2016 v Rio de Janeiro (11:7). Trojnásobní olympijskí šampióni si na predošlých hrách v Tokiu poradili vo finále s Grékmi (13:11).
Bronz si v Paríži vybojovali Američania, ktorí zvíťazili nad Maďarskom 11:8 po rozstrele. V riadnom hracom čase sa duel skončil 8:8. Američania získali na olympijskom turnaji štvrtý bronz v histórii, na konte majú aj tri striebra. Maďari nedokázali obhájiť 3. miesto z Tokia.
muži - vodné pólo:
finále:
Srbsko - Chorvátsko 13:11 (5:2, 3:3, 3:3, 2:3)
Najviac gólov: Cuk 3, Dedovič a Jakšič po 2 - Marinič Kragič 3, Fatovič a Charkov po 2
o 3. miesto:
USA - Maďarsko 11:8 po rozstrele (3:2, 1:1, 2:2, 2:3 - 3:0)
Američanky získali 10. zlato, Francúzky zdolali o bod
Americké basketbalistky získali zlaté medaily a napodobnili úspech svojich krajanov. V nedeľňajšom dramatickom finále zvíťazili nad domácimi Francúzkami 67:66, pričom olympijský turnaj vyhrali ôsmykrát za sebou a celkovo jubilejný desiatykrát.
Francúzky boli blízko k zisku premiérového zlata z OH, napokon však zopakovali strieborný výsledok z Londýna 2012. V Tokiu 2020 skončili na bronzovom stupienku. Tretie miesto v Paríži obsadili hráčky Austrálie, ktoré v súboji o bronz zdolali Belgičanky 85:81. Je to pre nich šiesty cenný kov pod piatimi kruhmi (0-3-3), Belgičanky na medailový úspech zatiaľ nedosiahli.
Američanky sa vo vypredanej Accor Arene ujali vedenia 4:0, ich súperky kontrovali päťbodovou šnúrou. Favoritky však vo zvyšku prvej štvrtiny dominovali a vyhrali ju o šesť bodov. V druhej časti sa Francúzky dotiahli aj vďaka úspešným pokusom Williamsovej a prvý polčas sa skončil rovnovážnym skóre 25:25. Domáce hráčky ťažili z famózneho vstupu do druhého polčasu a šnúrou desiatich bodov dostali súperky pod tlak. Ten však Američanky ustáli, zlepšili efektivitu streľby a do záverečnej štvrtiny išli s dvojbodovým náskokom (45:43). Presnú ruku mala najmä s 21 bodmi najlepšia strelkyňa zápasu Wilsonová.
V poslednej štvrtine sa tímy striedali vo vedení, v závere však ukázali pevnejšie nervy Američanky. Za stavu 67:64 mala možnosť poslať duel do predĺženia líderka domáceho tímu Williamsová, no v snahe o rýchle zakončenie tesne prešľapla trojkový oblúk a jej pokus za dva body nestačil.
Basketbalistky USA dokráčali za zlatom suverénnym spôsobom. V skupinovej fáze zdolali postupne Japonsko (102:76), Belgicko (87:74) a Nemecko (87:68), vo vyraďovačke boli nad sily Nigérie (88:74) a v semifinále deklasovali Austráliu (85:64).
Už šieste zlato na OH získala Diana Taurasiová. Legendárna 42-ročná rozohrávačka sa tešila v Aténach 2004, Pekingu 2008, Londýne 2012, Riu de Janeiro 2016 a Tokiu 2020. Okrem toho prispela k trom titulom majsteriek sveta, ktoré Američanky získali v rokoch 2010, 2014 a 2018.
basketbal - ženy:
finále:
Francúzsko - USA 66:67 (25:25)
Najviac bodov: Williamsová 19, Ayayiová a Johannesová po 9, Badianeová a Fauthouxová po 8 - Wilsonová 21 (13 doskokov), Copperová a Plumová po 12
o 3. miesto:
Belgicko - Austrália 81:85 (36:37)
Najviac bodov: Vanloová 26 (11 asistencií), Meessemanová 23, Delaerová 15 - Magbegorová 30 (13 doskokov), Whitcombová 14, Smithová 13 (12 doskokov)
konečné poradie: 1. USA, 2. Francúzsko, 3. Austrália, 4. Belgicko, 5. Španielsko, 6. Srbsko, 7. Nemecko, 8. Nigéria, 9. Čína, 10. Portoriko, 11. Kanada, 12. Japonsko
Zdroj: TASR