Rákociho palác ponúka stálu expozíciu prešovskej lekárne z polovice 19. storočia

PrešovZaujímavosti

Jej vybavenie patrí k najcennejším historicko-farmaceutickým exponátom múzea.

Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu cestovať v čase vďaka novej stálej výstave originálnej prešovskej lekárne U sv. Trojice. Expozícia historického mobiliáru z polovice 19. storočia sa nachádza v Rákociho paláci. Pri jeho inštalácii sa v čo najväčšej miere zohľadnilo pôvodné rozmiestnenie nábytku. Vybavenie lekárne patrí k najcennejším historicko-farmaceutickým exponátom múzea.

Lekáreň U sv. Trojice v roku 1842 pomenoval jej zakladateľ Ignác Schmidt. Ako uviedol historik Krajského múzea v Prešove Erik Ondria, o dva roky neskôr bola z Hlavnej ulice premiestnená do priestorov Stirnerovho domu:

„Mesto Prešov sa môže pýšiť hneď niekoľkými významnými osobnosťami z radov lekárnikov. Mená ako Ján Samuel Gertinger, Ján Adam Reiman, Ján Weber, ale aj Karol Divald sú pevne späté s prešovskými lekárnickými dejinami,“ povedal Ondria s tým, že to boli veľmi žiadaní a cenení občania Prešova.

Foto
Mobiliár Lekárne U sv. Trojice / Krajské múzeum v Prešove

O rozvoji a výsadách lekárnického povolania svedčilo aj postupné zakladanie medicínskych spolkov v 19. storočí. V roku 1877 vznikol v Šarišskej župe Spolok lekárov a lekárnikov, ktorý mal 14 zakladajúcich členov.

Lekáreň v 20. storočí nezasiahla modernizácia, vďaka čomu je možné obdivovať jej historický mobiliár. Laboratórium lekárne bolo zariadené moderným parno-varným prístrojom. Príručná knižnica okrem liekopisov, príručiek a zborníkov obsahovala aj publikácie o dobových poznatkoch z farmácie.

„Táto prevádzka mala kvalitné, cenné a početné vybavenie. Nachádzalo sa tu 692 kusov stojatiek z horského javora, českého olovnatého skla s brúsenými zátkami, porcelánu či z čierneho, takzvaného hyalitového skla,“ povedal Ondria.

Lekáreň, ktorá bola najdlhšie slúžiacou na rovnakom mieste, mala viacero vlastníkov. V 50. rokoch minulého storočia bola napokon znárodnená.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre