Rakúsko sprísňuje podmienky testovania pre pendlerov vrátane tých zo Slovenska

EurópaKoronavírus

Táto aktualizácia nariadenia vstúpi do platnosti vo štvrtok o polnoci.

Občania prichádzajúci do Rakúska z 12 štátov Európskej únie sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu nie starším ako 72 hodín. Táto aktualizácia nariadenia o vstupe do krajiny nadobudne účinnosť od štvrtka (1.4.) o polnoci. Sprísnené podmienky testovania sa týkajú aj pendlerov zo Slovenska, Česka či Maďarska.

Cieľom nových pravidiel je zvýšiť ochranu pred mutáciami koronavírusu. Vzťahuje sa to nielen na občanov z krajín mimo Únie, ale aj štátov, ktoré patria do Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a tiež z oblastí s vysokou incidenciou nákazy. Rakúsko nebude uznávať výsledky samotestov na koronavíurus.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Krajina za oblasti s vysokou incidenciou nákazy považuje okrem Slovenska, Česka a Maďarska aj Bulharsko, Estónsko, Francúzsko, Taliansko, Maltu, Poľsko, Slovinsko, Švédsko a Cyprus či Nórsko. Medzi nízkorizikové krajiny patrí Austrália, Island, Nový Zéland, Singapur, Južná Kórea a Vatikán.

Pendleri zo štátov EÚ a krajín EHP, ktoré nie sú zaradené medzi oblasti s vysokou incidenciou nákazy, musia predložiť negatívny výsledok testu na koronavírus nie je starší ako týždeň. V prípade, ak cestujúci nebudú mať na hraniciach k dispozícii test alebo príslušné lekárske potvrdenie, budú musieť v priebehu 24 hodín podstúpiť PCR alebo antigénový test. Pravidelní pendleri budú vypĺňať elektronický registračný formulár, ktorý je potrebné aktualizovať pri zmene relevantných údajov, najneskôr však každých 28 dní.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre