Raši: Ak niekto zlyhá, tak jednotlivec, nie politická strana

KošiceĽudsKE

Dôveruje košický primátor Richard Raši ešte stále SMERu alebo premýšľa nad podobným krokom, aký urobil Marek Maďarič? Aj na to sme sa ho opýtali v nasledujúcom rozhovore.

Ako vnímate vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj okolnosti, ktoré sa s tým spájajú?

Ide o naozaj tragickú udalosť. Každá vražda je strašná, v tomto prípade obzvlášť, keďže ide o mladého človeka a jeho partnerku. Aj v súvislostiach, ako sa stala, bude nevyhnutné ju čím skôr vyšetriť. A to práve preto, aby sa to už v budúcnosti nikdy nezopakovalo, aby sa zistilo, kto je vinník, a nech je exeplárne potrestaný. Aby aj ľudia na celom Slovensku boli pokojní, že táto naozaj brutálna tragédia sa vyrieši a môžeme tu pokojne žiť.

V médiách sa už objavili informácie spojitosti vraždy s talianskou mafiou, kde figuruje meno Antonino Vadala a zadržala ho NAKA. Poznáte ho? Stretli ste sa s ním niekedy?

Pána Vadalu nepoznám, nestretol som sa s ním, nikdy som sa s ním nerozprával, a ani som netušil, že takýto človek niekde na východe žije a podniká. Žiadne informácie som o ňom nemal, a prvýkrát som sa ich dozvedel práve z médií aj v súvislosti s jeho možným napojením na nejaké skupiny, ktoré pracujú nelegálne na východnom Slovensku. Musíme si všetci uvedomiť jednu vec, na facebooku, kde majú politici desiatky tisíc ľudí, ktorí ich sledujú, sa môžu nájsť aj ľudia, ktorí sú napríklad spájaní s možnou trestnou činnosťou, a nie je v sile politika tieto desiatky tisíc ľudí ani stretnúť, ani ich poznať.

Ja mám na facebooku približne toľko fanúšikov, koľko Rádio Košice, a poznám z nich možno jedno percento, možno 300 ľudí. Ale ako verejne činná osoba sa pri tomto množstve ľudí snažím reagovať na tých, ktorí mi napíšu. Nerobím to fyzicky ja, lebo to nie je v mojich silách, ale mám administrátorov, ktorí sa snažia každému slušne odpísať, či už vyjadrí svoj názor alebo podporu. Z tohto dôvodu tu deklarujem, že nielen ja, ale aj mnohí iní, ktorí mali na facebooku prihláseného medzi ľuďmi menovaného pána, ale aj hocikoho iného, pokiaľ tých fanúšikov majú tisíc a viac, v mojom prípade to je takmer 34-tisíc ľudí, nemôžu tušiť, kto tam je.

Bývalý poslanec NR SR za SMER-SD Otto Brixi sa pre Denník N okrem iného vyjadril, že vie o existencii Vadalu, resp. že sa ho snažil kontaktovať a pozývať na akcie. Máte podobnú skúsenosť aj Vy?

Menovaný pán ma nikdy nekontaktoval, nikdy ma nepozýval na žiadne akcie, dokonca ani cez fejsbuk som nebol nikdy volaný na žiadnu akciu. Za celý čas, čo pôsobím ako primátor, ale aj predtým, som nikdy daným človekom kontaktovaný nebol, a nikdy som s ním žiaden kontakt ani nemal. Naozaj netuším kto to je, a keby nevznikla táto obrovská tragédia, ani by som netušil, že podniká v nejakom sektore ako je poľnohospodárstvo.

V tejto súvislosti sa objavujú informácie, že sa na východnom Slovensku kšeftuje s pozemkami, presnejšie, že sa „kradnú eurofondy.“ Vy ste v posledných voľbách kandidovali na predsedu Košického samosprávneho kraja. Mali ste o tom nejaké informácie?

Musíme si uvedomiť jednu vec, mestá a obce, ale ani Košický samosprávny kraj nemá vo svojej správe poľnohospodársku pôdu, a ani čerpanie akýchkoľvek dotácií. Patrí to príslušnému ministerstvu, ktoré je zodpovedné za činnosť aj prideľovanie dotácií. Čiže ani ja, ani bývalý či súčasný predseda kraja sa nijako nemôže zapojiť do tohto procesu. Preto som ani ja vôbec nemal potuchy o tom, že také niečo sa môže diať. Na druhej strane, keďže ide o eurofondy, ktoré napríklad nám v meste výrazne pomáhajú pri rekonštrukcii električkových tratí, škôl, škôlok, alebo to bolo pri európskom hlavnom meste kultúry, je absolútne dôležité, aby sa cez príslušné ministerstvo všetko vyšetrilo, pretože to vrhá zlý tieň na celé Slovensko. A opakujem, že eurofondy sú v mnohých oblastiach nášho života, v bežnom živote miest a obcí mimoriadne potrebné, takže treba to vyšetriť.

Aj v tomto prípade musia byť tí, ktorí robili chyby alebo podvody, exemplárne potrestaní a treba nastaviť pravidlá. Pokiaľ je tam nejaká legislatívna diera, aby boli nastavené tak, aby sa to nemohlo zopakovať. Ale opakujem, žiaden starosta, primátor ani predseda kraja neprichádza do kontaktu s čerpaním akýchkoľvek dotácií na poľnohospodársku pôdu.

Foto
Richard Raši hovorí, že o talianskom podnikateľovi na východe Slovenska nevedel / TASR

To, že na to nemá kompetencie, automaticky neznamená, že o takýchto praktikách nevie. S tým sme konfrontovali aj bývalého a dlhoročného predsedu KSK Zdenka Trebuľu, ktorý povedal, že akurát ho mrzelo, keď išiel autom po kraji a videl desiatky hektárov neobrobenej pôdy, za ktorú ešte Európska únia platila peniaze a družicou sa kontrolovalo, či sa tam pestuje alebo nepestuje.

(Pozn.red.: „Keď sa tam nepestovalo, tak sa platilo, aby sa nevyužívala tá pôda. Kto ju vlastnil? Kto na ňu dostával finančné prostriedky? Nikdy som sa tým nezaoberal ani som nemal tieto informácie.“ Celý článok nájdete tu.)

Chodil som najmä po mestách a obciach, a stretával som sa s občanmi, takže poľnohospodárstvo je tak špecifická téma, ktorej zrejme rozumejú iba poľnohospodári, alebo tí, ktorých pôda živí. Ale ani pri stretávaní s ľuďmi som nemal nejaké informácie o tom, aby k nejakým problémom alebo kšeftom z hľadiska čerpania eurofondov a využívania pôdy v našom kraji dochádzalo. Takouto informáciou som doteraz nedisponoval. Na druhej strane vravím otvorene, pokiaľ by som akúkoľvek informáciu dostal a mohla by byť od kohokoľvek, každý z nás by to musel ohlásiť, lebo potom to vrhá zlý tieň na celé Slovensko.

Nedávno ste sa stali podpredsedom strany SMER-SD, nemožno povedať, že táto strana sa prinajmenšom nespomína v celej kauze. Ako to ale vnímate? Ešte stále plne dôverujete tejto strane? Aj napriek tomu, že možno oprávnene - možno nie, „vrhá tieň“ na niektorých popredných predstaviteľov?

Pri akejkoľvek negatívnej téme sa vytvárajú mnohokrát aj konštrukcie, ktoré sledujú možno aj politický cieľ, a nechcem útočiť na nikoho, ale vždy keď vznikne nejaký problém, tak je prirodzené zo strany tých, ktorí sú vašimi rivalmi robiť aj nejaký politický link a ukázať, že to nie je problém jednotlivca, ale aj strany. Ja som podpredsedom strany kvôli tomu, a aj to tak cítim, aby som pomáhal regiónom. To znamená v KSK máme najväčší počet regiónov, ktoré sú označované ako najmenej rozvinuté regióny chcel by som byť spojkou medzi ich problémami, ktoré sú tu zadefinované, a Bratislavou a centrálnymi orgánmi štátnej správy, ktoré majú mechanizmy na to, aby ich riešili. Čiže ja svoju pozíciu vidím vyslovene ako niekoho, kto problémy z terénu a problémy so zamestnanosťou a mnohými inými vecami vie prenášať do Bratislavy a vie ich riešiť.

Pokiaľ sa stane, že niekto zlyhal a to je jedno z akej politickej strany, tak zlyhá jednotlivec, a nie politická strana. Preto je dôležité to vyšetriť, aby sa všetky podozrenia vyvrátili alebo keď nejaké sa potvrdia, aby sa z toho vyvodili prísne dôsledky. Ale nikdy to nemožno brať, že zlyháva strana. Strana SMER-SD má 17-tisíc členov, a sú to normálni ľudia tak, ako sú aj členovia ostatných strán, a robia si svoju robotu a žijú svoje životy tak, ako každý v súlade so zákonom.

Neuvažovali ste o podobnom kroku, ako urobil minister kultúry Marek Maďarič, ktorý odstúpil zo svojej funkcie a zostane radovým členom strany SMER, resp. že by ste odstúpili z pozície podpredsedu?

Marek Maďarič je jeden inteligentný, vzdelaný človek, z môjho pohľadu najlepší minister kultúry, aký tu doposiaľ bol. On si novinársku obec a činnosť bral ako súčasť Ministerstva kultúry, a preto aj sám to tak povedal, urobil tento krok. Lebo sa to stalo v časti, ktorá patrí pod rezort Ministerstva kultúry, a bolo mu to osobne veľmi ľúto, preto sa tak rozhodol učiniť. Ja by som mal mať aj cítim, že mám mať na starosti problémy regiónu najmä z hľadiska zamestnanosti, investícií, vzdelávania a všetkého, čo región potrebuje, a prepojenia, prenášania problémom na ústredie do Bratislavy. Preto si myslím, že akýkoľvek akt , keby som sa tejto možnosti teraz dobrovoľne zbavil, by mohlo iba poškodiť a ľudia by nevedeli tie problémy tak prenášať.

Ako to Vy vnímate, možno aj osobnejšie... Ako by mali ľudia chápať, teda aký odkaz im dáva vláda v týchto dňoch?

Myslím si, že tieto dni a hodiny majú ľudia najväčší problém sa zorientovať v tom, čo sa reálne stalo. Bude treba vydržať, možno sa to všetko zmení v priebehu minút, hodín alebo najbližších dní. Treba si počkať, aká reálna pravda je. Momentálne sa mnohí ľudia snažia na základe toho, že tu nie je istota čo sa udialo, vytvárať teórie, ktoré môžu byť, ale vôbec nemusia byť pravdepodobné. Ale každé podozrenie, každý nevyriešený problém vytvára nepokoj v našich životoch, a potom tento nepokoj môže vyústiť do rozhodnutí, ktoré môžu celé Slovensko mrzieť. Preto si myslím, že treba nechať pokoj polícií, nech všetko vyšetrí spolu s prokuratúrou, nech nám to oznámi, nech urobí exemplárne opatrenia, nech spolupracuje s medzinárodnými zložkami s Europolom, so svojimi kolegami z Talianska, Česka, alebo s kým bude treba. To je takisto veľmi dôležité, keď sú nejaké medzinárodné prepojenia, aby sa odhalili.

Treba dať priestor aj prokuratúre a treba im držať palce, aby túto obrovskú tragédiu odhalili čo najskôr. Nech verejnosť vie, čo sa v skutočnosti stalo, aby sa nepolemizovalo nad tým, čo možno nakoniec možno vôbec nebola pravda. Je to obrovská tragédia. O to viac, že ide o vraždu novinára, lebo naozaj médiá tu musia fungovať, aj keď na politikoch nenechajú ani nitku suchú, nikto nikdy nemôže povedať, že médiá by tu nemali byť a nemali by mať pokoj a slobodu na prácu. Ja pevne verím, že sa to čím skôr vyrieši, že sa z toho vyvodia dôsledky, exemplárne opatrenia a budeme na Slovensku môcť opäť pokojne žiť, a budeme mať pokoj s tým, že sa také niečo už nikdy nestane.

Opozícia tlačí na odvolanie minimálne policajného prezidenta Tibora Gašpara a ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Myslíte si, že by títo ľudia mali zostaň na svojich pozíciách? Niektorí politici hovoria o tom, že by odstúpili - vraj kvôli tlaku verejnosti. Ak to premietneme do komunálnej politiky, Vy ste boli pod podobným tlakom v súvislosti s parkovaním a spoločnosťou EEI v Košiciach.

Tlak verejnosti je úplne legitímna forma a patrí k bežnému životu politika, ale uvedomme si jednu vec. Tento prípad predsa nevyšetruje ani Tibor Gašpar, ani Róbert Kaliňák, robia to tímy špecialistov. A z hľadiska toho, aby všetko prebehlo čo najrýchlejšie, si myslím, že v tomto momente, treba nechať naozaj každého pracovať, a keď bude jasné, čo sa vlastne stalo a ako, a keď sa zistia pochybenia konkrétnych ľudí, vtedy nech sa urobí priestor na vyvodenie zodpovednosti od najvyšších poschodí až po nejakého radového člena. Ale v súčasnej dobe si myslím, že každý chce na Slovensku, je jedno, či je to opozícia, alebo koalícia, či sú to ľudia slušní, alebo možno aj nejakí konšpirátori, myslím si, že každý chce, aby sa zistila príčina. A keď polícia bude pracovať tak, ako to deklarovala v medzinárodnom tíme, tak ani legitimitu výsledku a zistenia, nikto nespochybní. V momentálnej situácií treba, aby všetko prebehlo rýchlo, a čo najstabilnejšie. Keď sa pochybilo na akejkoľvek úrovni, nech sa vyvodia dôsledky, ale nech je táto obrovská tragédia čím skôr vyšetrená.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre