Rekonštrukcia budovy UVLF priniesla zníženie jej energetickej náročnosti aj modernizáciu technického zariadenia

KošiceSpravodajstvo

V pláne je obnova ďalších dvoch objektov.

Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach sa vďaka eurofondom podarilo zrekonštruovať piatu zo svojich budov. Projekt bol vyčíslený na vyše milión eur, pričom jeho cieľom bolo znížiť energetickú náročnosť objektu katedry výživy a chovu zvierat a modernizovať jej technické zariadenia. UVLF by chcela pokračovať v obnove ďalších svojich budov. Problémom však je znižovanie štátnych dotácií. Je možné, že kvôli tomu sa nepodarí zrealizovať plánované rekonštrukcie.

„Vďaka projektu sa budova po obnove z hľadiska primárnej energie zaradí do energetickej triedy A0 – budova s takmer nulovou potrebou energie. Prinesie to však aj skvalitnenie výučbového a pracovného prostredia pre študentov a zamestnancov UVLF a zníženie verejných výdavkov na energie,“ povedala hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.

Foto
UVLF sa podarilo zrekonštruovať piatu zo svojich budov / facebook.com/uvlf.sk

Pavilón 12 je v poradí piatou budovou v historickom areáli UVLF, kde sa vďaka operačnému programu Kvalita životného prostredia podarilo dosiahnuť nízkouhlíkové hospodárstvo.

„Pre univerzitu je to kľúčové riešenie, zvlášť v posledných rokoch, keď výrazne klesá rozpočet pre verejné vysoké školy a pritom rastú ceny energií a inflácia,“ skonštatoval kvestor UVLF Róbert Schréter s tým, že vzhľadom na vek a stav budov je potrebná ich modernizácia aj zo spoločenského hľadiska.

UVLF pracuje na obnove ďalších dvoch objektov, pričom v odbornom hodnotení má dva projekty, čo potvrdil aj Schréter:

„V súvislosti so znižovaním dotácie od štátu vnímame veľké riziko, že ich nebudeme vedieť realizovať. Tým, že dostaneme nižšiu dotáciu, zmenší sa nám balík vlastných peňazí, ktorými musíme vykryť výpadok dotácie namiesto toho, aby sme ich použili na spoluúčasť v projektoch zo štrukturálnych fondov.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre