Rekonštrukcia cesty vrátane mosta medzi Herľanmi a Banským sa skončila

VýchodSpravodajstvo

Druhá etapa projektu by mala byť hotová na jeseň.

Medzi Herľanmi v okrese Košice-okolie a Banským v okrese Vranov nad Topľou sa zrealizovala prvá etapa rekonštrukcie šesťkilometrového úseku cesty. Súčasťou projektu bola aj výstavba nového mosta cez horský potok pred Herľanmi či oprava 13 priepustov.

Celkovo bolo položených 14 500 ton asfaltu a osadených 3,7 kilometra zvodidiel. Aj napriek zdĺhavej ceste a administratívnym obštrukciám pri verejnom obstarávaní sa nám podarilo rekonštrukciu tejto dôležitej cesty a mosta dotiahnuť do úspešného konca,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.

Stavebné práce sa začali minulý rok v septembri za čiastočnej uzávery, a to rekonštrukciou priepustov a lokálnymi výmenami podložia. Na priepustoch sa vybudovali vtokové jamy a upravili betónové čelá. Pôvodný most bol v zlom technickom stave. Na jar došlo k úplnej uzávere úseku a doprava bola presmerovaná. Projekt zahŕňal aj výstavbu autobusovej zastávky s nástupišťom v Herľanoch s priechodom pre chodcov a osvetlením, osadenie meteorologickej stanice či terénne úpravy.

Foto
Zrekonštruovaný úsek meria šesť kilometrov / facebook.com/kosickykraj

Hovorkyňa KSK Anna Terezková spresnila, že projekt za takmer štyri milióny eur bol financovaný z eurofondov:

„Vzhľadom na nepredvídané okolnosti sa termín diela predĺžil o 40 dní oproti plánovanému termínu, z 210 na 250 dní. V priebehu rekonštrukcie bolo nevyhnutné navyše zrealizovať na vybraných úsekoch kompletnú rekonštrukciu telesa cesty. Zároveň bolo potrebné nad rámec pôvodného projektu zrealizovať hĺbkové drenáže na 700 metrov cesty s dláždenou priekopou,“ uviedla Terezková s tým, že kvôli bezpečnosti a plynulosti sa rozšírili polomery zákrut.

Druhá etapa rekonštrukcie na ceste II/576 v úseku medzi obcami Herľany, Bidovce a Bohdanovce by mala byť ukončená na jeseň.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre