Problémovú križovatku na prešovskom Sekčove zrekonštruujú za 215-tisíc eur.

PrešovSpravodajstvo

Počet nehôd má znížiť moderná svetelná signalizácia, práce budú trvať päť mesiacov. Primátorka už podpísala s firmou O.S.V.O. comp zmluvu o dielo.

Foto
Problémovú sekčovskú križovatku zrekonštruujú. Vihorlatská ulica na Sekčove. (Ilustračná fotografia) / TASR

„Semafory na rekonštruovanej križovatke na Sekčove budú po novom riadené radičom navrhnutým pre preferenciu vozidiel MHD," informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Zníženie počtu kolízií na križovatke ulíc Armádneho genrála Svobodu – Vihorlatská na sídlisku Sekčov v Prešove má za cieľ jednak jej rekonštrukcia, jednak inštalácie novej cestnej dopravnej signalizácie (CDS).

„Z Vihorlatskej ulice vychádzajú aj vozidlá MHD, ktoré majú problém sa dostať na hlavnú cestu, v dôsledku čoho mnohokrát dochádza ku kolíznym situáciám. Nová svetelná signalizácia prispeje k väčšej plynulosti premávky a v konečnom dôsledku i k zlepšeniu dopravnej situácie v našom meste," povedala primátorka Prešova Andrea Turčanová, ktorá už podpísala zmluvu o dielo.

Predmetom rekonštrukcie je inštalácia cestnej dopravnej signalizácie pre vozidlá a chodcov, a tiež drobné stavebné úpravy. Signalizáciu je podľa Šitárovej potrebné vybudovať najmä z dôvodu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a taktiež z dôvodu plynulejšieho výjazdu vozidiel z Vihorlatskej ulice.
 

Foto
Sídlisko Sekčov. (Ilustračná fotografia) / TASR

„Vozidlá MHD smerujúce z Vihorlatskej ulice do centra mesta či na železničnú stanicu totiž naberajú značné meškania hneď na začiatku trasy linky. Táto signalizácia bude slúžiť ako riadiaca pre ostatné cestné dopravné signalizácie na Ulici Arm. gen. Svobodu, ktoré budú postupne zapájané do preferencie MHD," vysvetlila Šitárová.

V rámci stavebných úprav dôjde k vybudovaniu stredových ostrovčekov pre osadenie stĺpov CDS a k vybudovaniu napojení medzi chodníkmi a priechodmi pre chodcov a cyklistov.

Celkové náklady na rekonštrukciu svetelnej signalizácie sú podľa zmluvy o dielo v objeme 214 559,40 eura vrátane DPH. Práce bude realizovať prešovská akciová spoločnosť O.S.V.O. comp po prevzatí staveniska a trvať budú približne päť mesiacov. O začiatku prác bude radnica vodičov i verejnosť vopred informovať.

Zdroj: TASR

Komentáre