Rekonštrukcia Múzea moderného umenia Andyho Warhola za vyše sedem miliónov eur ho zmení na jedno z najmodernejších v Európe

VýchodSpravodajstvo

Práce by mali byť ukončené v roku 2022.

V Múzeu moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach pribudnú nové priestory na konferencie, výstavy, javiskové vystúpenia, schodiská či oddychová zóna na streche. Vláda Slovenskej republiky na tento účel schválila dotáciu vo výške 7,1 milióna eur. Rekonštrukčné práce by mali byť ukončené v roku 2022. „Andy Warhol bol výnimočný umelec, ktorý vedel bežnú realitu preniesť do sveta umenia. Známu vec, ako napríklad Campbellova polievka – jej vizuál, preniesol na svoje grafiky a plátna a zo všedného urobil výnimočné. Práve preto považujem rekonštrukciu múzea, ktoré je venované práve jeho dielu, za mimoriadne cenné a prínosné,“ uviedol podpredseda vlády Slovenskej republiky Richard Raši s tým, že dva milióny eur budú uvoľnené do konca januára, ďalšie štyri milióny eur do konca januára 2021 a do konca januára 2022 zvyšných 1,1 milióna eur.

MMUAW aktuálne sídli v priestoroch pôvodného kultúrneho domu, pričom šesťdesiat percent priestorov patrí múzeu a štyridsať percent mestu. „Múzeum je v budove, ktorá nebola projektovaná pre muzeálne účely, ale pre kultúrny dom ešte za čias minulého režimu. Múzeum je takmer 28 rokov prevádzkované v takzvaných adaptívnych muzeálnych priestoroch. Preto zamýšľaná rekonštrukcia ráta s generálnou alebo takou komplexnou rekonštrukciou nielen interiéru, ale aj exteriéru fasády, budovy, strechy a mala by komplexne zmeniť spôsob, ako sa pozeráme dnes na architektúru múzeí a galérií,“ povedal riaditeľ MMUAW Martin Cubjak.

Foto
Vizualizácia Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach / TASR

Rekonštrukcia okrem iného prinesie aj užšiu interaktívnosť s návštevníkom, aplikáciu svetelných, projekčných, zvukových a holografických technologických prvkov. Múzeum sa stane miestom pre oddych, ale aj laboratóriom pre rôznorodé umelecké experimenty. Na streche múzea bude oddychová zóna pre návštevníkov vo forme amfiteátra. Ako dodal Cubjak, múzeum približne od jesene tohto roka bude kvôli rekonštrukcii zatvorené, ale plánujú viacero putovných výstav.

„MMUAW v Medzilaborciach má obrovský potenciál. Zmodernizovaním jeho priestorov pritiahneme na severovýchod Slovenska ešte viac návštevníkov. A to nielen z blízkeho okolia, ale z celého Slovenska, i zo zahraničia, keďže najbližšie Warholove múzeum sa nachádza až v americkom Pittsburghu.  Som rád, že vláda Slovenskej republiky pristúpila k tomuto riešeniu, svojím spôsobom aj k záchrane. Ak by sme mali rekonštruovať múzeum po etapách, trvalo by to desaťročia. Prešovský samosprávny kraj (PSK) by určite z vlastných zdrojov nenašiel toľko finančných prostriedkov, aby sme upravili túto budovu. Bude to zaujímavá a jedinečná stavba nielen na Slovensku, ale aj v Európe,“ povedal predseda PSK Milan Majerský.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre