Rekonštrukcia skladu soli v Prešove prispela k jeho záchrane pre ďalšie generácie

PrešovSpravodajstvo

Objekt v roku 1986 vyhorel.

V prešovskej mestskej časti Solivar sa nachádza historická budova Slovenského technického múzea (STM) Múzea Solivar, ktorá v minulosti slúžila ako sklad soli. Objekt po požiari v máji 1986 úplne vyhorel. Vďaka eurofondom sa ho v roku 2014 podarilo obnoviť do súčasnej podoby.

Riaditeľ STM – Múzea Solivar Marek Duchoň skonštatoval, že rekonštrukcia sa uskutočnila päť minút po dvanástej, keďže hrozila deštrukcia veže, ktorá sa po požiari zachovala. Následne by podľa jeho slov došlo k zničeniu múrov a celej pamiatky:

Po požiari ostalo len obvodové murivo a viac-menej všetky drevené časti, ktoré boli v objekte, či už vzácna svorníková strecha, alebo obloženie stien, zhorelo. Pristúpilo sa ku konzervácii daných zostatkov a v podstate objekt chátral 29 rokov, keď sa začalo s jeho rekonštrukciou.“

Foto
Budova sa po rekonštrukcii stala sídlom STM – Múzea Solivar / TASR

Obnova pamiatky bola financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja Investícia do vašej budúcnosti:

„Získali sme viac ako 2,4 milióna eur, z toho 85 percent boli prostriedky Európskej únie a 15 percent išlo zo štátneho rozpočtu cez Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Cieľom projektu bolo urobiť z toho kultúrno-kongresové centrum, takže sa musela zosúladiť história s novodobou časťou, čo si myslím, že sa aj podarilo,“ uviedol Duchoň s tým, že krov budovy je špecifický:

S rozponom 32 metrov a takéhoto svorníkového typu to bol jediný krov v Európe. Tým, že soľ je agresívna, bol celý krov postavený bez kovového klinca. Urobil sa do pôvodného stavu, aj keď, samozrejme, niekde sa už použili aj modernejšie prvky.“

Budova sa po rekonštrukcii stala sídlom STM – Múzea Solivar, kde vznikli kancelárske priestory, technické zázemie a priestory pre expozície, pričom sa využíva aj na konferencie, kongresy a bankety. Duchoň dodal, že postupne budujú expozície:

„Prvá, ktorú sa nám podarilo zrealizovať z eurofondov v rámci programu Interreg, čiže slovensko-poľskej spolupráce, je s názvom Skladovanie a distribúcia soli. Návštevníkom približuje funkciu, na ktorú objekt slúžil. Rozpracovanú máme expozíciu soľnobanskej paličkovanej čipky. Ďalej tu máme expozíciu Nový solivar, prezident Masaryk, pretože to je už tiež história a súvisí so starým závodom. Tretiu miestnosť máme pripravenú, zatiaľ sú tam modely solivarského závodu a využívame ju na rôzne dočasné výstavy.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre