Slanecká cesta v Košiciach je odovzdaná do predčasného užívania

KošiceSpravodajstvo

Mesto by ju chcelo skolaudovať do roka.

Pred dvoma rokmi na jar sa začala rekonštrukcia Slaneckej cesty. Pôvodne mala byť dokončená vlani v auguste, avšak tento termín, ani viacero ďalších zhotoviteľ nestihol. Dôvodom boli nezakreslené inžinierske siete, či neočakávaná výmena podložia. Dnes sú však práce dokončené a cesta je tak pre vodičov dostupná. Podľa starostky mestskej časti Nad jazerom Lenky Kovačevičovej tento úsek obyvateľom výrazne pomôže:

„Doprava bude plynulejšia, bude tu bezpečnejšie. Čiže je to všetko na úrovni 21. storočia ako takáto cestná komunikácia má vyzerať. Sú tu nové priechody pre chodcov, nové prístrešky a bude tu dobudovaný kamerový systém. Takže môžeme rovno povedať, že je to najkrajšia a najmodernejšia štvorprúdovka vôbec na Slovensku. A ten počet motorových vozidiel, ktorý neustále spomíname a je atakovaný týmto sídliskom, je cez 25-tisíc.“

Síce sa po Slaneckej môže jazdiť päťdesiatkou, stále však nie je skolaudovaná. Aktuálne je totiž uvedená do predčasného užívania. Čo to znamená, prezradil za magistrát Miroslav Stehlík:

„Jediná zmena medzi predčasným užívaním a kolaudáciou je, že geometrické plány nie sú zavedené v katastri. Ale inak, je všetko tak, ako keby bola cesta skolaudovaná. Legislatíva to umožňuje, čiže na rok sme dostali možnosť predčasne užívať cestu v celej jej 2,5 km dĺžke, sedem svetelných križovatiek, jedna neriadená križovatka, cyklochodník a aj chodník autobusovej zastávky. Všetko je v plnom užívaní.“

Mesto by chcelo cestu skolaudovať do roka. Dovtedy by mala byť zabezpečená aj prekládka vedenia vysokého napätia, ktoré zasahuje do ochranného pásma nad chodníkom i autobusovou zastávkou. Pôvodne radnica projekt vysúťažila za takmer 12 miliónov eur. Napokon sa však cena navýšila na 18 a pol milióna. Primátor Jaroslav Polaček však polemiku o zdražovaní odmieta:

„Také nič nebolo. Toto sú práce navyše a ako som spomenul, sto zmenových konaní si vynútilo sto zmien v projekte. Vynútilo si to rôzne zmeny, ktoré sme museli riešiť. Vynútila si zmenu vyhláška technických predpisov, všetko to, čo život prinášal. A jednoducho to nie sú peniaze, ktoré by boli predražené, ale sú to zaplatené peniaze za práce navyše, ktoré si mesto objednalo.“

Počas projektu z miesta zmizlo približne 300 topoľov. Tie však boli podľa primátora nahradené novými 700 stromami, ktoré boli vysadené po celých Košiciach.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre