Repertoár bábkového divadla doplní rozprávka Sloník

KošiceKultúra

V hlavnej úlohe Sloníka sa predstaví Viktória Jenčková v alternácii s Janou Štafurovou.

Foto
Hra je o zvedavom sloníkovi v pralese / TASR

Bábkové divadlo v Košiciach uvedie v piatok 12. mája premiéru rozprávky Sloník. Inscenáciu pripravil ukrajinský režisér a pedagóg Michail Uryckij, ktorý pôsobí v Kyjevskom mestskom akademickom bábkovom divadle. Podľa košického divadla má rozprávka veľmi ľahko pochopiteľný dej.

„Hra je veľmi jednoduchá o zvedavom sloníkovi, ktorý ustavične otravuje všetky zvieratá v pralese – prečo je toto, prečo je tamto, až ho nakoniec zbijú. Pretože buď mu na otázky nevedia odpovedať alebo nechcú. Je to veľmi jednoduchý príbeh pre tých najmenších divákov od troch rokov, ale myslím si, že režijno-výtvarno-choreografická koncepcia je zaujme aj staršie publikum či dospelých,“ uviedol umelecký šéf divadla a dramaturg inscenácie Ivan Sogel.

V hlavnej úlohe Sloníka sa predstaví Viktória Jenčková v alternácii s Janou Štafurovou. Do ďalších postáv afrických zvierat boli obsadení herci Peter Creek Orgován, Juraj Fotul, Miroslav Kolbašský, Beáta Dubielová a Erika Orgován Molnárová.

„Sloník je takou personifikáciou malého dieťaťa, ktoré je veľmi hravé, veselé, všetko chce vedieť, poznať a možno niekedy strká nos tam, kam by nemal. Táto postava je mne veľmi podobná, takým tým hravým charakterom, rovnako ako pre Viktóriu Jenčkovú, s ktorou sa alternujeme. Postava sloníka mi je tiež veľmi blízka, lebo si myslím, že v mojom osobnom živote som tiež taká hravá, energická,“ prezradila herečka Jana Štafurová.

Keďže dôležitou súčasťou inscenácie je tanec a tóny domorodej africkej hudby, choreografiu si zobrala na starosť známa slovenská choreografka a tanečníčka Ivana Kučerová. Výsledkom tejto medzinárodnej spolupráce je originálne umelecké stvárnenie rozprávky vychádzajúcej z literárnej predlohy legendárneho diela Rudyarda Kiplinga Kniha džunglí.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE, TASR

Komentáre