Reštaurovanie fasády Dominikánskeho kostola v Košiciach sa blíži ku koncu

KošiceSpravodajstvo

Aj kino sa dočkalo obnovy.

V centre metropoly východu sa nachádza Kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý spravuje rehoľa dominikánov. Ide o najstaršiu sakrálnu stavbu v Košiciach, ktorá vznikla na prelome 13. a 14. storočia. V rokoch 2015 a 2016 sa zrealizoval nielen archeologický výskum, ale aj reštaurovanie presbytéria s gotickým rebrovaním a kamennými štítmi na streche kostola. Projekt zahŕňal aj nové omietky na západnej a východnej časti chrámu vrátane sanačnej vrstvy, aby sa predišlo vlhnutiu múrov.

Dominikán Irenej Maroš Fintor v rozhovore pre Košice Online uviedol, že vlani na jeseň sa začala druhá etapa reštaurovania fasády kostola:

„Súčasťou druhej fázy je loď kostola, čiže celá južná strana, plus obidva vstupy na západnej aj južnej strane. Gotický vstup, ktorý je zapustený dole, do námestia a ktorý je oplotený mriežkou, ktorá tam je a celá sanácia kostola zhruba do výšky troch metrov a na západnej strane až do výšky piatich metrov, bola natiahnutá sanačná omietka, aby murivo dýchalo a vlhkosť z hrubých múrov, aby sa dostala von, aby sme tak do budúcna zabránili väčšiemu poškodeniu kostola.“

Foto
Dominikánsky kostol sa dočkal obnovy fasády / KOŠICE ONLINE

Murárske aj reštaurátorské práce pokračujú podľa harmonogramu, pričom by mali byť hotové do konca októbra. Uplynulý týždeň bola vymaľovaná loď kostola, následne sa zložilo lešenie. Projekt za vyše 830-tisíc eur je financovaný z nórskych fondov a štátneho rozpočtu. Fintor povedal, že cieľom je obnoviť a revitalizovať kultúrne dedičstvo:

„V prvej etape, keď sa robilo presbytérium, niektorí sa možno sťažovali, že sú tam nejaké machule, také časti, ktoré boli vytiahnuté až na povrch. To bolo naozaj priznanie pôvodného muriva. Pôvodné omietky sa nám vo veľkej miere zachovali iba na presbytériu. Reštaurátori, ktorí robili tú časť, sa snažili všetko doplniť a nechať tie pôvodné časti. Preto to tam vyzerá, ako keby tam zatekalo alebo niečo presakovalo.“

Na lodi kostola sa objavili len malé fragmenty pôvodnej omietky. Vzhľadom na to, že na nej nebolo veľa historických artefaktov, podľa Fintora bola omietnutá nanovo:

Jediné historické artefakty, ktoré sú na lodi kostola, je južný portál, ktorý bol zrenovovaný a myslím, že veľmi vhodne aj zakonzervovaný a priznaný. Zapustený vchod, ktorý je pod úrovňou námestia, bol zreštaurovaný a tiež myslím, že veľmi pekne priznaný aj v porovnaní s predošlou formou priznania fasády kostola, lebo tam bol doplnený vimperk. Nad vstupom v gotike existovali okrasné časti, ktoré sa, žiaľ, nezachovali. Preto trojuholník nad južným portálom je priznaný inverzne, že je zapustený do muriva kostola.“

Foto
V pláne je aj obnova vitráží  / KOŠICE ONLINE

Jedným z dlhodobých problémov bolo vlhnutie múrov. Výskumom sa zároveň zistilo, že pôvodné dvere mali plechové prvky. Z tohto dôvodu došlo k výmene a návratu k prvotnej verzii, ktorou bolo oplechovanie dverí.

„Zostáva určite veža kostola, z ktorej už pred pár rokmi pri silnom vetre odfúklo nejakú časť strechy. To, čo je veľká výzva, sú vitráže, už sú tam povypadávané sklá. Dlhodobou výzvou zostáva interiér kostola, kde je niekoľko drevených oltárov, z ktorých sa nám zatiaľ podarilo zrenovovať ešte iba jeden. Celý interiér kostola je výzvou. Podarilo sa ešte pred niekoľkými rokmi urobiť hygienický náter. Tým, že sme mali 800. výročie rehole, tak aby aj interiér bol zveľadený pre rôzne, aj liturgické, ale aj kultúrne akcie,“ skonštatoval Fintor s tým, že približne polovica finančných prostriedkov bola vyhradená na reštaurovanie fasády kostola, zvyšné peniaze sa použili na obnovu kina v kultúrnom centre Veritas, ktoré je po novom vybavené moderným hľadiskom, premietacou technikou, osvetlením a ozvučením:

Chceme od konca októbra spustiť prevádzku kina, ktoré tam predtým mnohí Košičania poznali ako Cinefilm, do ktorého radi chodievali. Už pri rekonštrukcii kláštora v rokoch 2007 – 2010 to zasahovalo aj do života kina. V súčasnosti sme chceli posunúť kino na vyššiu úroveň, pretože aj technologické zabezpečenie kín v Košiciach sa radikálne posunulo niekam inam, aj digitalizáciou a podobne. Chceli sme, aby tento priestor zostal otvorený pre kultúrnu obec v Košiciach.“

Cieľom je zveľaďovať túto pamiatku, nielen cirkevného, ale aj kultúrneho života v Košiciach. Dominikáni plánujú sprístupniť kostol pre turistov podobne, ako je to v Dóme svätej Alžbety. Okrem iného budujú turistické informačné centrum.

Komentáre