Rétorika starostu Ihnáta neberie do úvahy ľudskú dôstojnosť, tvrdia aktivisti

KošiceSpravodajstvo

Viacerým aktivistom sa konanie Ťahanovského starostu nepozdáva.

Tri murované chatky v oblasti Majetkár v intraviláne košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce, blízko diaľničného privádzača z Prešova do Košíc, chce starosta Miloš Ihnát odstrániť. Tvrdí, že Rómovia, ktorí sa v týchto prevažne nelegálnych a zničených stavbách zdržiavali, sa po dohovoroch vysťahovali. Pripomenul, že lokalita je plná odpadu, pričom je vstupnou bránou do mesta. Magistrát o tejto aktivite nevie.

Podľa Ihnáta je potrebné vykonať opatrenia, aby sa do uvedenej lokality neprispôsobiví obyvatelia opätovne nevrátili. „Teraz potrebujem súčinnosť mesta, bager, zariadenia, aby som to dal kompletne celé dole, zrovnal so zemou a zároveň stiahol celý ten odpad preč, aby to nebola vizitka pred blížiacim sa šampionátom v ľadovom hokeji," povedal na margo nelegálnych obydlí Ihnát.

Foto
Tri murované chatky v oblasti Majetkár v časti Sídlisko Ťahanovce chce starosta Miloš Ihnát odstrániť / TASR

Viacerým aktivistom sa konanie Ťahanovského starostu nepozdáva a po jeho včerajšom výstupe sformulovali výzvu na zlepšenie situácie sociálne vylúčených lokalít na území mesta Košice. „Starosta košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát v posledných dňoch na sociálnych sieťach uverejňuje dokumentáciu svojej činnosti ohľadom osád v okolí diaľničného privádzača. Podľa jeho slov sa takto stavia voči dlhotrvajúcemu problému a ním navrhované riešenia sú vysťahovanie obyvateľstva a demolácia nelegálnych obydlí,“ píšu aktivisti v úvode výzvy.

„Starostova rétorika neberie do úvahy ľudskú dôstojnosť obyvateľov, ktorých vyhnal z ich, hocijako skromných domovov. Starosta naberá smer extrémistických hnutí a je žiaduce, aby sme sa voči nej vyhradili v snahe zdôrazniť demokratické hodnoty nášho mesta a našej spoločnosti,“ dodávajú aktivisti.

Pod výzvou je okrem aktivistov Za slušné Slovensko podpísaná aj poslankyňa mestského zastupiteľstva mesta Košice Zuzana Slivenská, Zuzana Réveszová zo Spolky a niekoľko košických výtvarníkov.

Kompletný zoznam autorov výzvy:

Zuzana Réveszová (Spolka)

Mišo Hudák (Východné pobrežie)

Ján Gálik (KLUB)

Jakub Ivančo (Za slušné Slovensko)

Zuzana Slivenská (poslankyňa mestského zastupiteľstva mesta Košice)

Andrej Belák (LF UPJŠ)

Daniela Fiľakovská (LF UPJŠ)

Zuzana Dankulincová Veselská (LF UPJŠ)

Barbora Bírová (Antropictures, Platforma pro sociální bydlení)

Jarmila Vaňová (novinárka, terénna sociálna pracovníčka)

Jakub Andor (o.z. Keď môžem, pomôžem)

Juliana Sokolová (filozofka)

Lukáš Berberich (Kino Úsmev)

Barbora Tóthová (Kino Úsmev)

Miriam Kanioková (sociologička)

Peter Beňo (výtvarník)

Oto Hudec (výtvarník)

Peter Kalmus (výtvarník)

Katarína Onderková (architektka)

 

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre