Revitalizácia časti Červeného Kláštora je už ukončená

VýchodSpravodajstvo

Areál je sprístupnený pre verejnosť.

Kartuziánsky kláštor na Zamagurí je od soboty (27.4.) otvorený pre verejnosť. Rekonštrukcia jeho časti trvala vyše štyroch rokov a ukončená bola oficiálne vo štvrtok (25.4.). Projekt Červený Kláštor – znovuzrodený bol zameraný na revitalizáciu areálu a niektorých jeho pôvodných funkcií. Podľa generálneho riaditeľa Pamiatkového úradu (PÚ) SR Pavla Ižvolta sa tak významne zmenila jeho doterajšia podoba. Opäť sa spustila výroba piva a medoviny, spracovanie liečivých rastlín, vzdelávanie detí či meditácia.

PÚ spolupracoval na obnove s nórskymi partnermi z National Trust of Norway, projekt bol tak financovaný z EEA Grants a štátneho rozpočtu SR v celkovej hodnote takmer 1,96 milióna eur.

„Vďaka tomuto projektu sa podarí rozhýbať aj ekonomika kláštora, aby bol finančne sebestačný a udržateľnejší. Rozšírili sme aj ponuku pre cestovný ruch v okolí,“ uviedol Ižvolt.

Foto
Kláštor založili kartuziánski mnísi v roku 1320 / TASR

Riaditeľ Múzea Červený Kláštor Milan Gacík sa tiež vyjadril, že s obnovou pamiatky začali ešte v roku 2002:

„Dali sme tomu systémovú podobu aj dovnútra a ukázalo sa, že tá cesta bola správa. PÚ a nezisková organizácia Cyprián sú veľmi dobrí parteri. Vďaka tomu sme urobili kvalitný projekt a odozva od Nórov bola silná. Nešlo len o to, aby sme kláštor obnovili, skrášlili, ale aby sme ho sfunkčnili.“

Nová výstava s názvom Dejiny Červeného Kláštora znázorňuje príbeh jeho vzniku, pôsobenie najvýznamnejších predstaviteľov mníšskych rádov či hlavné dejinné udalosti. kamaldulský fráter Cyprián bol známy rehoľník, po ktorom je pomenovaná aj kláštorná lekáreň a manufaktúra. Moderné technológie sa využili na interaktívne znázornenie kartuziánskeho a kamaldulského života. Doplnené boli tiež prevádzky kláštorného pivovaru a fermentárne medoviny, kde sa budú nápoje pripravovať pôvodnými výrobnými postupmi a podľa zachovaných receptúr.

Kartuziánsky kláštor bol aj centrom vzdelávania a poznania, vytvorená tak bola inovovaná podoba kláštornej školy. Tá sa nachádza v priestoroch, kde v 18. storočí novicov pripravoval na rehoľný život teologický inštitút. Aktuálne sú tam vytvorené tvorivé dielne na výrobu produktov z liečivých bylín a zároveň školiace stredisko PÚ. V obnovených mníšskych izbách je tiež priestor pre ozdravenie, meditáciu a relax. Slúžiť môžu aj ako pobyty blízke pôvodnému asketickému spôsobu života mníchov.

Kláštor založili kartuziánski mnísi v roku 1320, v 18. storočí sa vykonali stavebné práce, ktoré určili jeho terajší vzhľad.

„Chceme rozvíjať ďalej činnosti kláštora a jeho expozície, chceme obnoviť aj exteriér kostola a možno pokračovať aj ďalej do barokovej záhrady,“ dodal Ižvolt.

 

Zdroj: TASR

Komentáre